Ktoré európske krajiny majú najlepšiu a najhoršiu kvalitu vzduchu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Znečistené ovzdušie, smog
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Vedci tvrdia, že znečistenie ovzdušia je „globálnou zdravotnou katastrofou“, referuje portál Euronews.

Iba sedem krajín na svete dosiahlo v roku 2023 bezpečné úrovne znečistenia ovzdušia, podľa správy švajčiarskej spoločnosti IQAir, ktorá sa špecializuje na technológie monitorovania kvality vzduchu.

Správa o kvalite ovzdušia vo svete, ktorá bola zverejnená začiatkom tohto roku, vychádza z údajov z viac než 30 000 monitorovacích staníc v 134 krajinách, územiach a regiónoch.

Z týchto krajín bolo 124 zistených, že prekračujú bezpečné limity PM2,5 (jemných častíc), podľa smerníc Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Tieto mikroskopické častice, ktoré majú priemer menší ako 2,5 mikrónu, môžu byť vdychované hlboko do našich pľúc a dokonca sa dostať do krvného obehu. Sú spojené s ochoreniami srdca a pľúc, vysokým krvným tlakom, zvýšeným rizikom astmy, depresiou a úzkosťou, ako aj predčasnou smrťou.

Concept of Pollution PM2.5 Unhealthy air pollution dust. Toxic haze in the city. Air pollution caused by traffic. pm 2.5 warning, City showing smog and polluted air from particle PM2.5.health care.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Ktoré krajiny spĺňajú bezpečné úrovne kvality ovzdušia?

Sedem krajín, ktoré splnili bezpečnú hranicu piatich mikrogramov na kubický meter vzduchu (µg/m³) alebo menej, boli Austrália, Estónia, Fínsko, Grenada, Island, Maurícius a Nový Zéland.

Portoriko, Bermudy a Francúzska Polynézia sa taktiež nachádzali v rámci bezpečných úrovní.

V Európe mal Island najčistejší vzduch, s hodnotou 4 µg/m³, nasledovaný Estónskom s hodnotou 4,7 µg/m³ a Fínskom s 4,9 µg/m³.

Na označenie úrovní znečistenia bola použitá farebná škála, pričom mnohé európske krajiny spadali do zelenej kategórie, ktorá označuje úrovne až dvojnásobné voči bezpečnému štandardu.

Začínajúc od najmenej znečistených krajín, medzi ne patrili Švédsko, Írsko, Nórsko, Portugalsko, Lichtenštajnsko, Dánsko, Spojené kráľovstvo, Andorra, Lotyšsko, Ukrajina, Holandsko, Luxembursko, Švajčiarsko, Nemecko, Belgicko, Francúzsko, Rakúsko, Španielsko a Rusko.

Európske mestá vykázali zlepšenie od roku 2022, keď v roku 2023 bolo 54 % z nich klasifikovaných ako zelené, v porovnaní s 39 % v predchádzajúcom roku.

Sunrise over Vestrahorn mountain on black sand beach in Stokksnes peninsula at Iceland
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Ako zlé je znečistenie ovzdušia v ďalších európskych krajinách?

V žltej kategórii – označujúcej úrovne znečistenia až trikrát vyššie než bezpečná hranica – patrili medzi európske krajiny Litva, Česká republika, Maďarsko, Malta, Slovensko, Bulharsko, Chorvátsko, Poľsko, Cyprus, Slovinsko a Taliansko.

Chorvátsko vykázalo najväčší pokrok v roku 2023 pri znižovaní úrovní PM2,5, s ročným priemerom, ktorý klesol o viac než 40 % v porovnaní s rokom 2022. Dosiahlo to zvýšením využívania obnoviteľných zdrojov, ktoré v súčasnosti tvoria viac ako 31 % energetického mixu krajiny – čo je výrazne nad priemerom EÚ, ktorý je 23 %.

V oranžovej kategórii – až päťkrát nad bezpečnú hranicu – sa nachádzali Moldavsko, Rumunsko, Albánsko, Grécko, Turecko, Srbsko a Čierna Hora.

Bosna a Hercegovina zaznamenala pokles úrovní PM2,5 o 18 % v roku 2023 v porovnaní s rokom 2022, ale zostáva najviac znečistenou krajinou v regióne, nasledovaná Severo-Macedóniou – obe krajiny spadajú do červenej kategórie s úrovňami znečistenia viac ako päťkrát nad bezpečným štandardom.

Iğdır v Turecku je najviac znečisteným mestom v Európe, s hodnotami PM2,5 viac než deväťkrát vyššími než bezpečný štandard.

Ktoré európske krajiny majú najlepšiu a najhoršiu kvalitu vzduchu?
Foto: https://www.iqair.com/

Ktoré krajiny sú najviac znečistené na svete?

Krajiny s najhoršou kvalitou ovzdušia sú sústredené v južnej a strednej Ázii, kde sa nachádza desať najviac znečistených miest na svete.

Bangladéš obsadil nepopulárne prvé miesto s hodnotou 79,9 µg/m³ – viac než 15-krát vyššou než ročná smernica WHO pre PM2,5.

Pakistan sa umiestnil na druhom mieste, s hodnotami 14-krát vyššími než bezpečné štandardy. Nasledovala India, s hodnotami PM2,5 10-krát vyššími než limit. Krajina je tiež domovom štyroch najviac znečistených miest na svete, pričom priemyselný Begusarai na severovýchode je najhorší.

Tádžikistan a Burkina Faso sa umiestnili na štvrtom a piatom mieste, obidve krajiny s hodnotami PM2,5 deväťkrát vyššími než bezpečné štandardy.

Po prvýkrát v histórii šiestich správ IQAir bola Kanada najviac znečistenou krajinou v Severnej Amerike, pričom sa v nej nachádza 13 najviac znečistených miest v regióne.

New Delhi, Delhi, India. Fire truck spraying water over Delhi streets amid pollution emergency. The government plans to spray the city with water in an attempt to clear the toxic smog cloud
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať