Greenpeace považuje zmeny v posudzovaní vplyvov na životné prostredie za nehoráznosť, Demokrati žiadajú zásah prezidentky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Strbske Pleso - Mountain lake in morning
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mimovládna ochranárska organizácia Greenpeace Slovensko považuje za úplnú nehoráznosť parlamentom schválené zmeny súvisiace so stavebnou legislatívou a životným prostredím.

Riaditeľka organizácie Katarína Juríková v stredu informovala, že schválený zákon limituje právo verejnosti vyjadrovať a zapájať sa do posudzovania vplyvov na životné prostredie. Označila to za krok, ktorý nemá obdoby.

Masaker životného prostredia

„Je tiež absolútne neakceptovateľné, že verejnosť nebude môcť podať odvolanie proti záverečnému stanovisku. Tento zákon dáva obrovskú moc developerom a priemyslu k bezbrehej výstavbe, ktorá nám ničí životné prostredie,“ upozornila v tlačovej správe Juríková.

To podľa nej jasne poukazuje na to, že poslancom a poslankyniam sú „tisíckrát prednejšie záujmy biznisu, ako naše právo na čistú vodu, čistý vzduch, zdravé lesy či stabilnú klímu“.

Strana Demokrati vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby vetovala „masaker životného prostredia“.

Schválením stavebných zákonov od Sme rodina podľa strany vznikla v parlamente nová protiprírodná koalícia OĽaNO, Sme rodina, Smer, Hlas a extrémisti.

Chaos do stavebných konaní

Zákon prináša chaos do stavebných konaní, vylučuje z nich občanov a naopak nahráva developerom a oligarchom. Navyše poškodzuje ochranu životného prostredia.

„Ukázalo sa, ako v skutočnosti vyzerá takzvaná protikorupčná tvár hnutia OĽaNO. Boris Kollár zavelí a Igor Matovič sklapne podpätky a spoločne s Ficom a Pellegrinim odhlasuje zákon, ktorý bude slúžiť oligarchom a nie bežným ľuďom,“ upozornil štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča (Demokrati).

Proti stavebnej legislatíve sa zdvihla aj silná vlna odporu občianskej spoločnosti a organizácií venujúcich sa ochrane životného prostredia.

Demokrati to hodnotia ako signál nielen hlave štátu, aby zákon vetovala, ale aj poslancom pre prípadné opätovné prerokovanie zákona v parlamente.

Prioritou budú záujmy developerov

Progresívne Slovensko označilo hlasovanie Národnej rady SR za rozvrat základov ochrany životného prostredia a vylúčenie verejnosti z rozhodovania.

Ako hnutie uviedlo v stanovisku, nesúhlasí so schválenými návrhmi od Sme rodina a OĽaNO, ktoré prenášajú posudzovanie dopadov výstavby na životné prostredie pod nový úrad.

Ten má kompetenčne spadať pod rezort nominanta Sme rodina a podpredsedu vlády Štefana Holého a vo veci má rozhodovať bez náležitej spätne väzby.

„Zmeny zásadne oslabujú rolu verejnosti v pripomienkovaní a idú v prospech novej výstavby. Životné prostredie sa pri nových projektoch dostane na druhú koľaj a prioritu budú mať najmä záujmy developerov, o dôležitých dopadoch výstavby na životné prostredie sa tak bude rozhodovať štýlom neslávne známeho paragrafu 363,” tvrdí europoslanec Michal Wiezik.

Slovensku hrozia miliónové pokuty

Podľa europoslanca a podpredsedu PS Martina Hojsíka ohrozujeme naše medzinárodné záväzky, ako aj právo ľudí spolurozhodovať o tom, v akom prostredí chcú žiť.

„Zmeny sa prezentujú ako zjednodušenie či odstránenie komplikácií pri výstavbe. Je to pravda len vtedy, ak za komplikáciu považujeme ľudí, na ktorých má výstavba dopad. Navyše, pokiaľ bude sporná legislatíva napadnutá na súde pre porušenie medzinárodných a európskych záväzkov, Slovensku hrozia miliónové pokuty,” doplnil Hojsík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin HojsíkMichal KičaMichal WiezikZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Greenpeace SlovenskoPS Progresívne SlovenskoStrana Demokrati