Európsky parlament požaduje ďalšie opatrenia k zníženiu znečistenia podzemných a povrchových vôd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pitná voda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok prijali pozíciu k zníženiu znečistenia podzemných a povrchových vôd, ako aj zlepšeniu noriem kvality vody v Európskej únii (EÚ). Parlament o tom informuje na svojej webstránke s tým, že správu prijali 495 hlasmi za, 12 proti a 124 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.

    Kontrolné záznamy o rizikových látkach

    Poslanci v dokumente uvádzajú, že chcú pravidelne aktualizované kontrolné zoznamy, ktoré budú obsahovať názvy látok predstavujúcich významné riziko pre ľudské zdravie a životné prostredie. Mali by pritom držať krok s novými vedeckými dôkazmi a novými chemickými látkami.

    Zároveň žiadajú, aby do zoznamov látok znečisťujúcich podzemnú aj povrchovú vodu pribudla podskupina špecifických PFAS (perfluóralkylovaných a polyfluóralkylovaných látok) a celkový obsah PFAS, ktoré sú známe ako „večné chemikálie“.

    Po tom, ako budú známe vhodné metódy monitorovania, by do zoznamov mali pridať aj ďalšie látky vrátane mikroplastov a mikroorganizmov rezistentných voči antimikrobiálnym látkam. Správa EP zahŕňa aj prísnejšie normy pre niekoľko pesticídov a liečiv.

    Pomoc s financovaním

    Výrobcovia, ktorí predávajú výrobky obsahujúce znečisťujúce chemické látky, by mali podľa EP pomôcť financovať náklady na monitorovanie. Túto činnosť v súčasnosti financujú len členské štáty.

    Poslanci sú pripravení začať rokovania o konečnej podobe právnych predpisov po tom, ako sa Rada EÚ dohodne na svojej pozícii.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEU Európska úniaRada Európskej únie