Európa má najhoršiu úrodu vína za posledných 62 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Farm worker hand picking organic "Lagrein" grapes, a red wine variety that is native to South Tyrol, Italy
Farm worker hand-picking organic "Lagrein" grapes, a red wine variety that is native to South Tyrol, Italy Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Svetová produkcia vína dosiahla v roku 2023 historické minimum a na vine môže byť zmena klímy, referuje portál Euronews.

Klimatické zmeny sú pre víno fatálne

Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV) uvádza, že víno dosiahlo najnižšiu úroveň od roku 1962. Odborníci tvrdia, že dôvodom sú extrémne teplotné výkyvy vrátane sucha a požiarov, ktoré spôsobili klesajúcu produkciu.

Aj keď podľa OIV nie sú na vine výlučne klimatické zmeny aj tak sú najväčšou výzvou, ktorým priemysel čelí. Vinič sa na celom svete väčšinou pestuje v oblastiach, ktoré sú veľmi ovplyvnené zmenami klímy.

Klimatické zmeny viedli k prudkému poklesu produkcie, ktorý ovplyvnil hlavné vinohradnícke regióny na severnej a južnej pologuli.  V EÚ sa v roku 2023 znížila produkcia vína o 10 %, čo je druhý najnižší zaznamenaný objem vína od začiatku storočia.

V niektorých krajinách spôsobila daždivá jar plesne, záplavy, škody a straty vo vinohradoch. Iné krajiny, najmä tie na juhu Európy, trpeli pretrvávajúcim veľkým suchom.

Adult man winemaker at winery checking glass looking quality while standing between the barrels in the cellar controlling wine making process - real people traditional and industry wine making concept
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Kde v Európe trpia výrobcovia vína najviac?

Jednou z krajín, ktoré najviac utrpeli, bolo Taliansko, ktoré zaznamenalo 23-percentný pokles produktivity. Silné dažde spôsobujúce plesne v stredných a južných regiónoch spolu so škodami spôsobenými povodňami a krupobitím viedli k najmenšiemu objemu produkcie od roku 1950.

Produkcia sa znížila aj v ďalších európskych vinárskych krajinách. Nemecko zaznamenalo pokles o 3,8 %, Maďarsko o 2,1 % a Rakúsko o 6,5 %. Výrazný prepad zaznamenalo aj Španielsko, ktoré dosiahlo najnižšiu produkciu od roku 1995 – v porovnaní s rokom 2022 klesla o viac ako 20 % a v porovnaní s päťročným priemerom bola nižšia o 25,7 %.

V niektorých častiach krajiny bol v posledných rokoch zaznamenaný vážny nedostatok vody, pričom v Katalánsku bol začiatkom tohto roka vyhlásený stav ohrozenia kvôli suchám.

Odborníci varovali, že pravidelné suchá by sa mohli stať „novým normálom“ v celom Stredomorí do polovice storočia. Pokles produkcie sa objavil spolu so správou, že spotreba vína je najnižšia od roku 1996, a to v dôsledku rastu cien spôsobeného infláciou a prudkého poklesu pitia vína v Číne v dôsledku spomalenia hospodárskeho rastu.

Vineyard Sunset
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať