Dánsko je prvou krajinou, ktorá bude od roku 2030 zdaňovať chovateľov poľnohospodárskych zvierat za skleníkové plyny, ktoré vypúšťajú kravy, ovce a ošípané, a stane sa tak prvou krajinou. Chce tak znížiť emisie metánu.
Nové daňové opatrenia pre agrosektor
Cieľom je znížiť do roku 2030 dánske emisie skleníkových plynov o 70 % v porovnaní s rokom 1990, uviedol minister pre dane Jeppe Bruus.
Od roku 2030 budú dánski chovatelia hospodárskych zvierat zdaňovať 40,32 eur (43 USD) za tonu ekvivalentu oxidu uhličitého v roku 2030. Do roku 2035 sa daň zvýši na 100,81 eur. Vzhľadom na odpočet dane z príjmu vo výške 60 % sa však skutočné náklady na tonu začnú na 16,13 eur a do roku 2035 sa zvýšia na 40,32 eur.
Úroveň produkcie metánu sa neustále zvyšuje
Hoci sa oxidu uhličitému zvyčajne venuje väčšia pozornosť pre jeho úlohu pri zmene klímy, podľa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru metán zachytáva približne 87-krát viac tepla v časovom horizonte 20 rokov.
Úroveň metánu, ktorý sa uvoľňuje zo zdrojov vrátane skládok, ropných a plynárenských systémov a hospodárskych zvierat, sa od roku 2020 mimoriadne rýchlo zvyšuje. Živočíšstvo sa podieľa približne 32 % na emisiách metánu spôsobených ľudskou činnosťou, uvádza Program OSN pre životné prostredie.
Historický kompromis
Dánska spoločnosť na ochranu prírody, najväčšia organizácia na ochranu prírody a životného prostredia v Dánsku, označila daňovú dohodu za „historický kompromis“.
„Podarilo sa nám dosiahnuť zavedenie dane z CO2, ktorý vytvára základ pre reštrukturalizáciu potravinárskeho priemyslu – aj na druhej strane roku 2030,“ povedala jej šéfka Maria Reumert Gjerding po rokovaniach, na ktorých sa zúčastnili.
Dánsko, ktoré je veľkým vývozcom mlieka a bravčového mäsa, bude zdaňovať aj ošípané, hoci kravy produkujú oveľa viac emisií ako ošípané.
Daň má byť schválená v parlamente, ale očakáva sa, že návrh zákona prejde po dosiahnutí širokého konsenzu.