V posledných rokoch sa znečistenie ovzdušia stalo jednou z hlavných ekologických výziev, ktoré ovplyvňujú nielen zdravie ľudí, ale aj životne dôležité procesy v prírode. Jednou z oblastí, kde je tento vplyv mimoriadne znepokojujúci, je včelárstvo a opeľovanie. Včely sú kľúčovým opeľovačom, od ktorého závisí až 75 % divoko kvitnúcich rastlín a približne 35 % našich potravinárskych plodín. Ako však ukazujú nedávne výskumy, znečistený vzduch môže vážne narušiť schopnosť včiel a iného opeľujúceho hmyzu nájsť a rozpoznať kvety, čo má ďalekosiahle dôsledky na celé ekosystémy.
Britský experiment odhalil šokujúce výsledky
V rokoch 2018 a 2019 ekológ James Ryalls spolu so svojím tímom vykonali experiment v blízkosti Readingu v južnom Anglicku, kde skúmali vplyv znečistenia ovzdušia na hmyz, vrátane včiel. Výsledky experimentu boli šokujúce: rastliny vystavené znečistenému vzduchu navštívilo až o 70 % menej hmyzu v porovnaní s tými, ktoré rástli v čistom prostredí. Ešte dramatickejší bol pokles návštevnosti kvetov – až o 90 % menej.
Znečistenie ovzdušia, najmä vysoké koncentrácie ozónu a oxidov dusíka, môže výrazne zmeniť a zoslabiť vône, ktoré kvety produkujú, a ktoré sú kľúčové pre prilákanie opeľovačov. Každá vôňa kvetu je výsledkom zložitej zmesi chemických zlúčenín. Keď sa tieto zlúčeniny dostanú do kontaktu s plynmi v znečistenom ovzduší, rýchlo degradujú, čo spôsobuje, že kvety strácajú svoju typickú arómu ešte skôr, ako ju hmyz stihne zaznamenať.
Prečo je vôňa kvetov pre včely dôležitá?
Včely, rovnako ako mnohý iný opeľujúci hmyz, sa spoliehajú na svoje čuchové schopnosti pri hľadaní potravy. Kvety, ktoré sú pre nich zdrojom nektáru a peľu, rozpoznávajú najmä podľa vône. Keď sa však vôňa kvetu zmení alebo oslabí v dôsledku znečistenia, včely môžu mať problémy kvety nájsť, čo znižuje ich schopnosť efektívne opeľovať. Toto je obzvlášť kritické pre nočných opeľovačov, ako sú mory, ktoré sa orientujú takmer výlučne podľa vône a dokážu „vyčuchať“ kvetiny na veľké vzdialenosti.
Ako zachrániť včely? Vedci objavili nečakaného spojenca
V jednom experimente vedci vystavili včely ozonizovaným vôňam, ktoré simulovali podmienky znečisteného ovzdušia. Výsledky ukázali, že len 10 % včiel bolo schopných rozpoznať vôňu, ktorú predtým identifikovali ako zdroj potravy. Znečistenie vzduchu tak narúša ich prirodzenú schopnosť vyhľadávať potravu, čo môže mať za následok zníženie efektivity opeľovania a následný pokles produkcie semien a plodov.
Neurologické účinky znečistenia na včely
Znečistený vzduch nemá vplyv len na čuch včiel, ale môže tiež zasahovať do ich schopnosti učiť sa a zapamätať si. V štúdii z roku 2019 boli včely najprv vycvičené, aby spoznali určitú vôňu spojenú s odmenou vo forme cukrovej vody. Po vystavení dieselovým výfukovým plynom však až o 44 % menej včiel si dokázalo spomenúť na vôňu po 72 hodinách. Táto neschopnosť uchovať si spomienky môže mať ďalekosiahle dôsledky pre ich prežitie a efektívne vykonávanie opeľovania.
Znečistenie ovzdušia predstavuje pre včely a iné opeľujúce druhy vážnu hrozbu. Ak sa nedokážu orientovať podľa vôní, ktoré im indikujú prítomnosť potravy, strácajú schopnosť efektívne opeľovať rastliny. To má nielen ekologické, ale aj ekonomické dôsledky, keďže značná časť poľnohospodárskych plodín závisí od opeľovania.