PRÁGA május 3. (WEBNOVINY/MEDIAFAX) – Václav Klaus cseh elnök szerint Görögországnak és Portugáliának semmi helye az euróövezetben. Véleményét az Euro hetilapnak adott nyilatkozatában fejtette ki. Klaus emellett csalódását fejezte ki amiatt, hogy a 10 új tagállam felvétele az Európai Unióba nem jelentett ösztönzést az unió megváltoztatására. „Nagy csalódást jelent számomra, hogy a tíz közép- és keleteurópai ország felvétele nem úgy hatott az Európai Unióra, mint bizonyos korrekciós mechanizmus, amely megváltoztatta volna az unió eddigi működési módját. Annak lehettünk tanúi, hogy az új tagállamok a rövidtávú érdekeiket részesítették előnyben, hogy mielőbb in´ akartak lenni és ki akarták venni részüket a lehető leggyorsabban az európai integrációs folyamatból eredő, vitathatatlan kedvezményekből“, magayarázta Klaus, aki szerint ezek az országok nem vették észre a tagság hátrányait. Klaus leszögezte, hogy változást csakis a választópolgárok hozhatnak és nem a politikusok, a sajtó, vagy az európai bürokrácia.
A cseh államfő bírálta a közös európai fizetőeszköz jelenlegi modelljét is, de hangúlyozta, hogy magát a közös fizetőeszközt nem ellenzi. Az államfő szerint az euróövezetben vannak olyan országok is, melyeknek ott semmji keresnivalójuk, mert gazdasági színvonaluk nem felel meg az elvárásoknak. „Önmagammal is vívódom, hogy vajon közös fizetőeszköznek kell-e lennie Görögországgal“ – magyarázta. Klaus szerint Cseország a „német gazdasági térséghez“ tartozik, ezért azt el tudná képzelni, hogy közös fizetőeszközük legyen Németországgal és a német gazdasági környezetbe tartozó országokkal, mert a gazdaságaik „közös levegőt szívnak“. Ez esetben azonban nem lenne ott a helye például Portugáliának sem.
A Görögországnak nyújtandó segítség politikai, és nem gazdasági döntés volt. Mint mondta, ez esetben a politikusok és nem a nemzetek szolidaritása győzött. „Ha a politikusok a saját költségvetésikből átutalhatják a pénzt más országoknak és otthon ebbe beletörődnek, az más. De a németeknek és a franciáknak a görögökkel való autentikus szolidaritásához ennek semmi köze“, jegyezte meg.
Klaus azt mondta, hogy két variánsa lehetséges annak, milyen hatása lesz a görög válságnak az Európai Unióra – vagy feltárja az euróövezet problémáit, ami szerinte az optimista változat,, vagy az unió újabb egységesítéssel fog reagálni. „Ez azonban nagyon kedvezőtlen forgatókönyv lenne, bár erről tanúskodik az a múlt héten napvilágott látott fejtegetés, hogy az Európai Unió lásson hozzá tagállamai költségvetéseinek az ellenőrzéséhez“, jelentette ki Klaus azzal, hogy ez nyugodtan megtörténhet és azt eredményezné, hogy meggyengül a tagállamok pozíciója, az unió multinacionális funkciója pedig megerősödne. A tagállamok ezzel elveszítenék azt a jogukat, hogy maguk döntsenek a legfontosabb törvényükről, tette hozzá a cseh államfő.
SITA