BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Prezident SR Andrej Kiska vrátil parlamentu novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá má znemožniť schránkovým firmám s neznámymi vlastníkmi účasť na verejných zákazkách. Ako vo štvrtok informoval šéf tlačového oddelenia kancelárie prezidenta Roman Krpelan, prezident víta každú iniciatívu, ktorá sa po odhalení podozrivých nákupov v slovenských nemocniciach snaží chrániť verejné financie a obmedziť obchodovanie s neprehľadnými „schránkovými“ firmami.
„Prijaté opatrenia v regulácii verejného obstarávania však podľa neho musia byť účinné a musia byť v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, medzinárodnými záväzkami SR a právom Európskej únie,“ uviedol.
Podľa prezidenta zákon nespĺňa potrebné podmienky
Podľa hlavy štátu schválený zákon o verejnom obstarávaní tieto podmienky nespĺňa. Spôsob, akým sa snaží vylúčiť účasť „schránkových“ firiem z verejného obstarávania, nie je podľa jeho názoru v súlade s Ústavou SR a právom Európskej únie.
„Sami navrhovatelia pritom pripustili, že zákon bude neúčinný. Nezabráni, aby tendre vyhrávali firmy s utajenými majiteľmi, keďže vyžaduje len odkrytie formálnych vlastníkov. Preto prezident navrhol parlamentu zákon upraviť,“ informoval Krpelan.
Symboly Košíc budú chránené, prezident Kiska podpísal novelu
Najviac Slovákov verí Kiskovi, Fica predbehol aj Bugár
Národná rada SR po schválení zákona 3. decembra navyše prijala uznesenie, v ktorom zaviazala vládu vypracovať do troch mesiacov návrh novej právnej úpravy. Tá by okrem iného mala odhaľovať konečných užívateľov výhod, nielen vlastníkov formálne zapísaných v obchodných registroch, a mala by sa týkať širších obchodných vzťahov firiem so štátom.
„Schválený zákon rozširuje aj okruh prípadov, na ktoré sa nevzťahujú pravidlá verejného obstarávania, o niektoré zákazky v súvislosti so zabezpečením prípravy a výkonu predsedníctva SR v Rade Európskej únie,“ dodal Krpelan. Obdobie slovenského predsedníctva v roku 2016 je dlhodobo známe. Preto podľa prezidenta nie je dôvod, aby sa na dodanie tovarov a služieb vzťahoval inštitút výnimky, ktorého účelom má byť reagovať na mimoriadne a nepredvídateľné situácie.
Kiska navrhol vypustiť ustanovenie ďalšej výnimky
„Som si vedomý skutočnosti, že platný zákon o verejnom obstarávaní je nepružný a pri jeho aplikácii v praxi sa vyskytujú mnohé problémy, s ktorými sa musia obstarávatelia vyrovnať,“ zdôraznil Kiska. Ustanovenie ďalšej výnimky však podľa hlavy štátu nie je vhodný prístup k riešeniu týchto systémových nedostatkov, a preto ju navrhol zo zákona vypustiť.
Na verejných obstarávaniach by sa podľa vlády mohli zúčastňovať len spoločnosti so známou vlastníckou štruktúrou. O verejné zákazky sa podľa novely nebudú môcť uchádzať firmy so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať, ktoré fyzické osoby v nich majú účasť desať percent a viac, ani firmy, v ktorých majú uvedený podiel fyzické osoby s bydliskom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať takúto účasť.
Prístup k verejnému obstarávaniu majú mať zakázaný aj firmy, v ktorých majú verejní funkcionári podiel desať percent a viac. Novela mala byť účinná pôvodne od 1. januára 2015.