Celoplošné testovanie potvrdilo, že samosprávy musia od štátu dostať viac kompetencií i financií a zdravotníci pomocnú ruku. Nielen cez víkend podržali štát a teraz oprávnene čakajú na pomoc od štátu pre nich, uviedol predseda KDH Milan Majerský. Vláda podľa neho už musí ukázať aj dlhodobý strategický plán, ktorý nemožno nahradiť celoplošným testovaním.
„Víkendové testovanie bolo úspešné vďaka obdivuhodnému nasadeniu samospráv, zdravotníkov, dobrovoľníkov i súdržnému prístupu občanov. Spomenie si na nich štát ako na tých, ktorí cez víkend urobili aj nemožné?” pýta sa Majerský. Predseda KDH, ktoré má dnes medzi starostami i členmi zastupiteľstiev najväčšie zastúpenie zo všetkých politických strán, od štátu očakáva tri kľúčové kroky.
„Po prvé, s ohľadom na nutnú reformu verejnej správy navýšme miestnym samosprávam príspevky na chod miest a obcí a regionálnym samosprávam posilnime kompetencie. Obce dokážu lepšie reagovať na potreby ľudí a župy zabezpečiť medzičlánok medzi obcou a štátom,“ apeluje Majerský s tým, že mestá a obce museli aj pri celoplošnom testovaní pod tlakom ukázať svoju operatívnosť a župy musela často zbytočne nahrádzať armáda. Dôvera samosprávam je podľa neho lepšie riešenie ako centrálne riadenie štátu – aj s ohľadom na skúšky rôzneho charakteru, ktorým sa nevyhneme ani po výhre nad pandémiou.
„Po druhé, vláda musí predložiť strategický pandemický plán na najbližšie ťažké mesiace, ale aj urýchlene spustiť tvorbu vládneho programu, ako motivovať lekárov a zdravotné sestry, aby neodchádzali do zahraničia a tých v zahraničí, aby sa vrátili pomôcť do rodnej vlasti,“ zdôrazňuje Majerský. Rozhodnutie podľa neho musí byť sprevádzané systémovou zmenou s dlhodobým účinkom. Pandémia má byť pritom iba spúšťačom procesu. Podľa KDH sa pri systémovej podpore nesmie zabúdať ani na pracovníkov a poskytovateľov sociálnych služieb, ktorých miesto nielen v boji s pandémiou je nezastupiteľné.
„Po tretie, štát nemôže za vznik pandémie, ale musí byť schopný pomôcť podnikateľom, zástupcom kultúry, športu a ďalších odvetví, ktorých živobytie je ohrozené, zvládnuť toto kritické obdobie. Rovnako je na mieste zamýšľať sa, za akých podmienok je možné vrátiť ľuďom priestor na duchovnú posilu v kostoloch,“ hovorí Majerský. Všetky tri otázky si podľa neho vyžadujú odborný rámec a snahu hľadať riešenia, nie dôvody.
„KDH oceňuje, že občania sa k celoplošnému testovaniu postavili konštruktívne napriek výhradám a rozdeleniu v spoločnosti, hnutie malo samo v teréne 225 starostov a primátorov a stovky členov medzi dobrovoľníkmi. Namiesto otázok o druhom kole celoplošného testovania je však teraz čas predložiť ucelený jasný plán, ktorý nebude len o testovaní antigénovými testami,“ uzavrel Majerský.
KDH v súvislosti s pandemickými opatreniami vlády dlhodobo upozorňuje na riziká a ponúka návrhy, z ktorých niektoré už boli priebežne aplikované v praxi. Hnutie naďalej apeluje na potrebu pretestovať občanov s pozitívnym výsledkom antigénového testu formou PCR testu, dôsledne aplikovať hybridné testovanie, dôkladné trasovanie, ako aj zabezpečiť stabilný chod nemocníc či chronickej zdravotnej starostlivosti, aby sekundárne úmrtia neboli vyššie ako na Covid-19.
Informačný servis