BRATISLAVA 13. apríla (WBN/PR) – Zrasty sa považujú za jednu zo 4 – 5 príčin neplodnosti. Okrem porúch plodnosti môžu viesť k chronickým bolestiam v podbrušku, nepriechodnosti čriev, komplikujú následné operácie či vyšetrenia, sú príčinou opakovaných hospitalizácií alebo operácií (napr. chirurgické rozrušenie zrastov) a pod. K vzniku zrastov môžu viesť tri situácie: zápaly vnútorných rodidiel (niekedy aj v súvislosti so zápalom slepého čreva), endometrióza a stavy po operáciách v podbrušku. Najväčším rizikom pre plodnosť ženy sú operácie v oblasti pohlavných orgánov (operácie vaječníkov, vajcovodov, operácie v dutine maternice, operácie endometriózy alebo myómov, pôrod cisárskym rezom). Žena môže byť následne neplodná z dôvodov anatomických – pokiaľ zrasty v malej panve zmenili prirodzený stav, smer a uloženie orgánov vnútorných rodidiel (hlavne vaječníkov a vajcovodov), je ťažšie alebo až nemožné, aby sa spojili pohlavné bunky a vznikol zárodok. Zrasty v oblasti vajcovodov zhoršujú ich funkciu, bránia transportu spermií i embrya a niekedy môžu spôsobiť až ich úplnú nepriechodnosť . Ďalšou príčinou neplodnosti a opakovaných potratov sú vnútromaternicové zrasty. Tie môžu vzniknúť ako dôsledok vnútro maternicových chirurgických výkonov (napr. revízia v dutine maternice, odstránenie myómov, operácie vrodených chýb maternice).
Ako predchádzať zrastom a vyhnúť sa neplodnosti?
Pokiaľ sa chceme vyhnúť neplodnosti spôsobenej zrastami, je dôležité účinne im predchádzať. Ide hlavne o prevenciu tvorby tzv. pooperačných zrastov, ktoré môžu vzniknúť ako následok operácie. Udáva sa, že k tvorbe pooperačných zrastov dochádza u 60-90% žien, ktoré podstúpili veľkú gynekologickú operáciu. Pri prevencii je dôležitý šetrný operačný prístup operatéra (jemný prístup k tkanivám, minimalizácia krvácania, primeraná elektrokoagulácia a ďalšie) a využitie laparoskopického prevedenia tam, kde je to možné. Tieto opatrenia však bohužiaľ nestačia. Dnes sa odporúča používať aj tzv. antiadhezívnu prevenciu, ktorá spočíva v aplikácii antiadhezívneho (protizrastového) prípravku na záver operácie na miesta, kde sa predpokladá tvorba zrastov. Len týmto komplexným prístupom sa výrazne znižuje výskyt pooperačných adhézií a zlepšuje sa šanca na otehotnenie. Najčastejšie používaným protizrastovým prípravkom u nás je Hyalobarrier gel. Viac informácií hľadajte na www.zrasty.sk. Tehotenstvo sa dnes odsúva do vyšších vekových skupín a paralelne s tým sa zvyšuje aj počet operácií, ktoré sa u žien vo fertilnom veku musia vykonať (napr. operácie endometriózy, myómov, vaječníkov, vajcovodov a pod.). Ženy, ktoré ešte nerodili a podstupujú operáciu v oblasti brucha a malej panvy, by preto zvlášť mali myslieť na prevenciu pooperačných zrastov a poradiť sa so svojim operatérom alebo gynekológom o použití antiadhezívneho prostriedku.
Hyalobarrier gel v skratke
Biologický absorbovateľný, priehľadný a vysoko viskózny gél. Zložený zo 100% čistej kyseliny hyalurónovej (telu vlastná látka) bez cudzích prímesí.
Gél vytvára mechanickú bariéru medzi jednotlivými tkanivami orgánov a zabraňuje ich nežiaducemu zrasteniu.
Gél nanáša operatér na miesta, kde predpokladá tvorbu zrastov. V mieste aplikácie gél pretrváva asi 7 dní (čo je dostatočná doba, keďže k tvorbe zrastov dochádza 3.-5. deň po operácii) a potom sa začína odbúravať na telu vlastné látky. Z organizmu ho netreba odstraňovať.
Gél je vhodný ako prevencia zrastov po operáciách v oblasti malej panvy, brucha a maternice.