Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici uznal v utorok 27. apríla päticu obžalovaných v kauze známej ako Devín banka za vinných a uložil im podmienečné tresty.
Ako ďalej agentúru SITA informovala Zuzana Zvalová z kancelárie predsedu ŠTS, bývalého generálneho riaditeľa banky Ľubomíra K. a ďalších štyroch obžalovaných uznal súd za vinných z trestných činov pokusu o porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, pokračovacieho trestného činu úverového podvodu spolupáchateľstvom a trestného činu úverového podvodu spolupáchateľstvom.
Bývalý kotlebovec a majiteľ pohrebníctva Király dostal za úkladnú vraždu 23 rokov väzenia
Všetkým piatim obžalovaným súd zároveň uložil dvojročné podmienečné tresty s rôznou dobou odkladu. V štyroch prípadoch tiež obžalovaným uložil trest zákazu činnosti vykonávať funkciu spojenú s rozhodovacou právomocou v peňažnom ústave v trvaní päť rokov. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné.
Prokurátor žaloval pre spreneveru a podvod
Bývalý generálny riaditeľ Devín banky Ľubomír K. a štyria ďalší spoluobžalovaní boli stíhaní vo veci úložiek a zmeniek z roku 2001, úverov ruským a slovenským firmám a k ďalším skutočnostiam z obdobia, ktoré predchádzalo vyhláseniu nútenej správy nad Devín bankou. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žaloval obžalovaných ako organizovanú skupinu pre spreneveru a úverový podvod.
Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v máji 2018 pôvodne šiestich obžalovaných oslobodil spod obžaloby, pretože skutky podľa verdiktu neboli trestným činom.
Šikuta sa stal členom Rady Siete predsedov najvyšších súdov EÚ, cieľom je užšia spolupráca
Prokurátor ÚŠP sa voči rozsudku odvolal. V októbri 2019 Najvyšší súd SR potvrdil pre jednu osobu Janu K. oslobodzujúci rozsudok, u ostatných obžalovaných zrušil napadnutý rozsudok a vrátil vec na prerokovanie a rozhodnutie ŠTS.
Medzi obžalovanými boli dvaja bývalí generálni riaditelia Devín banky Ľubomír K. a Pavel R., exšéfka úverového oddelenia Dáša L. a jeden člen jej predstavenstva. Podľa obžaloby páchali trestnú činnosť v rokoch 1998 až 2001 a spôsobili škodu za viac ako 70 miliónov eur.
Deblokácia ruského dlhu voči Slovensku
Devín banka skončila po tom, ako na ňu Národná banka Slovenska uvalila nútenú správu. S Devín bankou bola prepojená personálne aj majetkovo spoločnosť APIS, preto sa medzi obžalovanými ocitli aj predstavitelia tejto spoločnosti Viliam Ž. a Jana K.
Banka sa zaoberala aj deblokáciou ruského dlhu voči Slovensku. Vo februári 1996 uzavrela banka s Ministerstvom financií SR mandátnu zmluvu o odmene za vykonané deblokácie. Štát ju však bez toho, aby namietal výšku náhrady, odmietol vyplatiť.
Devín banku založili tri odborové zväzy spolu so Slovenským zväzom výrobných družstiev a Slovenskou poisťovňou v roku 1992. Nútenú správu nad ňou vyhlásili v auguste 2001. Náhrady za jej nedostupné vklady začala v novembri 2001 vyplácať Slovenská sporiteľňa. Do novembra 2004 bolo viac ako 103-tisíc klientom vyplatených približne 11,6 miliardy slovenských korún.