BRATISLAVA 1. novembra (WebNoviny.sk) – Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína Sviatok všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň spomienky na zosnulých. Ako povedal pre agentúru SITA dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity Miloš Lichner, v katolíckej cirkvi je množstvo mužov a žien, ktorí boli riadne vyhlásení za svätých.
„Okrem nich je veľké množstvo mužov a žien, ktorí sú neznámi, ale sú v nebi, pretože žili svätým životom. Len nemáme dostatok dôkazov, aby mohli byť vyhlásení za svätých a blahoslavených. Práve v tento deň si ich pripomíname a uvedomujeme si, že nás s nimi spája veľké puto,“ povedal Lichner s tým, že cirkev nie je len cirkvou veriacich, ktorí žijú na zemi, ale je aj cirkvou tých, ktorí žijú v nebi.
„Pripomíname si teda, že cirkev ráta do svojho počtu aj týchto svätých a my s nimi vytvárame krásne spoločenstvo,“ povedal Lichner.
Tri destinácie pre zosnulých
Podľa katolíckej viery existujú po smrti tri “destinácie” – nebeské kráľovstvo, očistec a večné zatratenie. Ako „všetkých svätých” označujeme ľudí prežívajúcich večnú radosť s Bohom v nebi.
Cintoríny pod Tatrami sú na sviatky pripravené, urobili aj opatrenia proti zvieratám
Okrem neba a pekla je tu ešte očistec, tam čakajú na vstup do Božieho kráľovstva ľudia, ktorí nezomreli s odmietnutím Boha, ale potrebujú sa ešte očistiť od dôsledkov zlých skutkov, ktorých sa v živote dopustili. To sú tzv. verní zosnulí – inými slovami, duše v očistci.
Odpustky pre duše v očistci
Cirkev veriacich povzbudzuje k modlitbe za zosnulých práve preto, že pre všetky duše v očistci na začiatku novembra možno získať tzv. odpustky. Prostredníctvom odpustkov, tohto duchovného daru posielaného zosnulým, sa duše v očistci oslobodzujú od dôsledkov hriechov, ktoré spáchali počas pozemského života.
Veriaci sa prichádzajú modliť na hroby, lebo je to jedna z možných podmienok pre získanie odpustkov, okrem spovede, modlitby a svätého prijímania. Sviečky na hroboch sú potom symbolickým vyjadrením ich modlitby a duchovného daru. Tiež pripomínajú život, ktorý vydáva svetlo a teplo, avšak zároveň sa pomíňa. Sú aj obrazom vzkriesenia, lebo kresťania veria, že opravdivým Svetlom sveta je Zmŕtvychvstaný Kristus.
V minulosti sa slávil v iný deň
V minulosti sa tento sviatok slávil 13. mája. Slávnosť všetkých svätých sa prvýkrát slávila v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Pantheon, a zasvätil ho Preblahoslavenej Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom.
Hasiči varujú pred rizikom vzniku požiaru na cintorínoch a Slovákom posielajú niekoľko odporúčaní
Pápež Gregor III. (731 – 741) zmenil slávenie všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých.