BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – V programe strany SDKÚ-DS nebude návrh poslanca Ľudovíta Kaníka na zavedenie dane z bezhotovostných finančných operácií, ktorý narazil v strane na odpor.
„Diskusia prebieha. V tejto podobe to však nebude. Cítim, že ľudia ťažšie chápu túto myšlienku. Bol som príliš opatrný a nenavrhol som konečný krok, ktorým je zrušiť daň z príjmu a vymeniť ju za takúto daň,“ povedal vo štvrtok Kaník pre agentúru SITA.
Podľa neho však v programe bude téma alternatívnych riešení daňového systému, ktorých cieľom sú nižšie dane a odvody. Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec rozhodnutie Kaníka privítal.
„Vítam to, pretože to bol zlý návrh, ktorý som od začiatku kritizoval, ale nikdy to nebol návrh SDKÚ-DS,“ povedal Štefanec. Podľa neho návrh nezískal podporu ani medzi členskou základňou Bratislavského kraja, ktorá o programe diskutovala v stredu.
Analytici sa obávali rizík
Program strany SDKÚ-DS by mal byť prijatý na programovej konferencii 17. novembra. V návrhu zaviesť rovnú 15-percentnú daň z príjmov a zároveň aj daň z bezhotovostných transakcií videli analytici viaceré riziká.
Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš napríklad upozornil, že v daňovom systéme by sa nemali robiť experimenty bez analýz.
„V návrhu vidím ako hlavne pozitívum jednoduchý výber a kontrolu, súčasne tam je však viacero rizík – možný presun zdanenia zo spotreby na výrobu, motivácia k barterovej výmene a hotovostnému styku alebo možnosti obchádzania cez iné krajiny,“ uviedol tento týždeň pre agentúru SITA Goliaš.
Nová daň by nebola férová pre všetkých
Šéf INEKO zároveň odporúčal predovšetkým analyzovať, kto by na novú daň najviac doplatil, a kto by naopak ušetril na znížení iných daní. „Ak by nakoniec došlo k realizácii návrhu, mal by byť zavádzaný postupne, určite nie v radikálnych zmenách daňového systému,“ dodal Goliaš.
Riaditeľ Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz – INESS Richard Ďurana považuje prezentovaný návrh daňovej reformy za veľmi nešťastný.
„Autorom konceptu odporúčame zamerať sa pri kompenzácii výpadkov na príjmovej strane po chvályhodnom a hospodársky prospešnom znížení priamych daní a DPH na výdavkovú stranu verejných financií, kde existuje veľký priestor na šetrenie, napríklad zavedenie skutočne adresných sociálnych dávok namiesto plošného vyplácania príspevkov tým, ktorí ho nepotrebujú. Štát nepotrebuje vyššie príjmy, potrebuje sa zbavovať výdavkov, ktoré sú drahé a neprinášajú hodnotu,“ uviedol Richard Ďurana.