Kancelária poslanca Jobbiku je provokáciou, myslí si Fico

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jobbik
Poslanecká kancelária strany Jobbik na Slovensku. Dunajská Streda, 14. október 2015. Foto: Ilustračné, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Je to provokácia a nesúhlasím s tým, takto reagoval vo štvrtok premiér Robert Fico na tlačovej besede na otázku, čo si myslí o otvorení kancelárie poslanca maďarského parlamentu a podpredsedu strany Jobbik Istvána Szávaya v Dunajskej Strede.

Premiér nepredpokladá, že existujú nejaké právne prekážky na otvorenie takejto kancelárie, ale pripomenul, že Jobbik je extrémna politická strana. Takýto krok podľa Fica narušuje všetko, čo sa posledné roky urobilo pre dobré vzťahy s Maďarskom.

Fico má záujem na korektných vzťahoch s Maďarmi

Keďže ide o rozhodnutie maďarskej opozičnej strany, Fico očakáva, že vedenie Národnej rady SR bude okamžite konzultovať situáciu s maďarským partnerom a budú prijaté opatrenia. Slovenský premiér zopakoval, že má záujem „na korektných vzťahoch s maďarskou vládou, premiérom a mrzí ho, že niekto sa snaží korektné a konštruktívne vzťahy narúšať provokáciou.“

Fico pripomenul, že podľa nedávneho prieskumu za posledných 10 rokov si takmer 80 percent ľudí myslí, že sú najlepšie vzťahy medzi SR a Maďarskom. Je škoda, že prichádzajú momenty, ktoré rušia túto ťažkú prácu. Fico ocenil veľmi otvorený a konštruktívny vzťah, ktorý má v súčasnosti s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a zdôraznil, že sa sústreďujú výlučne na pozitívne projekty do budúcnosti. V tejto súvislosti pripomenul spoločný postup pri ochrane maďarskej hranice.

Pellegrini vyzval poslanca Jobbiku okamžite zavrieť kanceláriu

Predseda parlamentu Peter Pellegrini vyzval Istvána Szávaya, aby okamžite zavrel svoju takzvanú poslaneckú kanceláriu. „Je to strana s okrajovou, extrémistickou agendou neznášanlivosti, radikalizmu, revizionizmu, aká nemá na Slovensku miesto ani priestor. Považujem takúto aktivitu za jasnú provokáciu práve v období, keď sú naše vzájomné vzťahy s Maďarskom na najlepšej úrovni za dlhé roky,“ vysvetlil Pellegrini.

Založenie poslaneckej kancelárie na Slovensku maďarským poslancom extrémistickej strany vníma Pellegrini ako snahu destabilizovať konštruktívny dialóg medzi oboma krajinami v zložitom čase, v ktorom štáty čelia vážnym otázkam a mali by si navzájom pomáhať.

Ak podpredseda Jobbiku poslaneckú kanceláriu na Slovensku nezavrie, Pellegrini je pripravený na zmenu legislatívy, aby sa takéto prípady v budúcnosti neopakovali. „Kanceláriu na území Slovenska si môže otvoriť iba poslanec Národnej rady SR,“ zdôraznil Pellegrini s tým, že takého správanie treba zastaviť už v zárodkoch. „Chcem povedať, že je absolútne normálne, ak sa poslanec jednej krajiny zaujíma o život menšín, ale inštitucionalizovať to na otváranie poslaneckej kancelárie je absolútne neprípustné,“ vysvetlil.

István Szávay
Foto: SITA/Marko Erd

Lajčák si predvolá veľvyslankyňu Maďarska

Situáciu predseda slovenského parlamentu rozoberal aj s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom. „Dohodli sme sa, že pán minister Lajčák si predvolá veľvyslankyňu Maďarska a bude ju žiadať o vysvetlenie,“ priblížil Pellegrini. Zároveň vyslovil vážnu pochybnosť, či vyvíjanie takejto politickej aktivity na území Slovenska cudzou politickou stranou je v súlade so slovenskými zákonmi.

„Zároveň chcem uistiť oficiálnych predstaviteľov Maďarska, že budeme pokračovať v konštruktívnom dialógu a dobrých vzťahoch a nedovolíme ich narušiť takýmito individuálnymi prejavmi extrémistov,“ uzavrel predseda NR SR.

Jobbik chce postupne otvárať poslanecké kancelárie aj v ďalších štátoch, kancelária na Slovensku je zatiaľ prvá mimo Maďarska. Ľudia žijúci na Slovensku sa môžu prísť do kancelárie porozprávať o svojich problémoch a skúsenostiach, mnoho ľudí z južného Slovenska napríklad v Maďarsku pracuje alebo študuje, tento okruh problémov považuje Szávay za taký, ktorý by ako poslanec maďarského parlamentu mohol pomáhať riešiť. Inak chce predovšetkým zbierať informácie o tom, čo ľuďom na juhu chýba a čo považujú za problematické.

Podľa SNS zriadenie kancelárie porušuje zákony

Slovenská národná strana (SNS) s pohoršením prijala správu o zriadení kancelárie. „Ide o flagrantné porušenie zákonov Slovenskej republiky, najmä Ústavy SR, článku 29,“ uviedol podpredseda národniarov Anton Hrnko. SNS vidí túto skutočnosť ako otvorenú provokáciu s cieľom narušiť zvrchovanosť SR a testovať slovenské štátne orgány, či sú schopné do dôsledkov plniť svoje funkcie.

„Odvahu dotyčnému poslancovi určite dodala aj tá skutočnosť, že slovenské orgány napriek tomu, že majú dostatok vedomostí o činnosti tohto poslanca na Slovensku, najmä jeho ´zástupcu´ Pétera Palléra, ktorý prijal s pravdepodobnosťou takmer sto percent maďarské občianstvo, mu v zmysle zákona slovenské občianstvo nebolo odobraté a ďalej ako občan SR vyvíja činnosť v prospech tohto extrémistického hnutia,“ konštatoval Hrnko.

Podpredseda SNS pripomenul, že organizátor slovenskej pobočky Jobbiku Péter Pallér vyučuje na základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským v Hurbanove. „Zaujímalo by nás, v akom duchu asi vyučuje onen ´učiteľ´slovenské deti maďarskej národnosti,“ poznamenal.

Národniari podporujú opatrenia slovenských orgánov, najmä ministerstva vnútra a Policajného zboru SR proti šíreniu extrémizmu. Rozpaky však v nich vyvoláva skutočnosť, že tieto zásahy sú zamerané len proti extrémistom slovenskej národnosti. „Ako keby aj naše policajné orgány zdieľali niekdajšie tvrdenia SMK a predtým Maďarskej nezávislej iniciatívy, že negatívne spoločenské javy sa dotýkajú len väčšinového obyvateľstva. S takýmto prístupom treba rázne skoncovať. Vyzývame preto zodpovedné orgány SR, aby dôsledne zasiahli proti tejto nechutnej provokácii a konali v zmysle ústavy a platných zákonov,“ uzavrel Hrnko.

Otvorenie kancelárie nie je v záujme Maďarska

Otvorenie poslaneckej kancelárie spôsobí zbytočné škody z hľadiska maďarsko – slovenských vzťahov, ako aj z hľadiska felvidéckeho maďarstva. Myslí si to maďarské ministerstvo zahraničného obchodu a zahraničných vecí.

V tejto súvislosti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v priebehu štvrtka telefonicky hovoril s predsedom Strany maďarskej komunity (SMK) Józsefom Berényim, s ktorým sa zhodli na tom, že tento krok je dobrý iba na to, aby vyvolal napätie medzi krajinami.

Maďarský minister zahraničných vecí o tejto téme telefonicky rokoval aj s Miroslavom Lajčákom. Szijjártó a šéf slovenskej diplomacie sa navzájom uistili, že takáto provokácia neovplyvní dynamicky sa rozvíjajúcu spoluprácu oboch krajín. Podľa Szijjártóa tento krok určite nemotivoval národný záujem, ale stranícke záujmy.

Pred štvrtkovou Európskou radou si niekoľko slov o prípade vymenili slovenský premiér Robert Fico a maďarský predseda vlády Viktor Orbán. Maďarský premiér na udalosti reagoval v podobnom duchu ako minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton HrnkoMiroslav LajčákPeter PellegriniPéter SzijjártóRobert FicoViktor Orbán
Firmy a inštitúcie Jobbik Hnutie za lepšie Maďarsko