BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Kabinet Ivety Radičovej v stredu schválil novelu zákona o špecifických štátnych zárukách. Táto zmena má umožniť navýšenie podielu Slovenska na zárukách v eurovale tak, ako sa na tom dohodli európski lídri, keďže tento postup si vyžaduje aj zmeny v národnej legislatíve.
Ministri zároveň odsúhlasili k návrhu novely skrátené legislatívne konanie. O dodatku k rámcovej zmluve o eurovale sa totiž bude v parlamente rokovať už na októbrovej schôdzi a v prípade, že tento dodatok poslanci schvália, bude pre vykonateľnosť dohôd európskych lídrov nevyhnutné schváliť aj zmeny v národných legislatívach.
Vláda už mala návrh novely na programe koncom augusta, vtedy ho však napokon na žiadosť koaličnej SaS neprerokovala. Koaliční lídri tak získali čas na ďalšie rokovania, z ktorých vyplynulo aj rozhodnutie, že Slovensko bude hlasovať o eurovale ako posledné. Minister financií Ivan Mikloš už vtedy povedal, že kabinet tak nestihne návrh novely o špecifických zárukách prijať včas, preto pôjde ďalej v skrátenom legislatívnom konaní.
„Potrebu skráteného legislatívneho konania chceme odôvodniť predovšetkým tým, že záväznosť Dodatku k Rámcovej zmluve o EFSF je pre jednotlivé členské štáty eurozóny podmienená splnením vnútroštátnych legislatívnych podmienok,“ konštatuje sa v návrhu na skrátené legislatívne konanie.
V prípade, že by sa v Slovenskej republike neprijala potrebná legislatíva v čo najkratšom časovom období, by sa totiž podľa rezortu financií mohol ohroziť celý mechanizmus finančnej stabilizačnej pomoci, čo by mohlo mať značné následky na medzinárodné záväzky, ktoré prijala Slovenská republika v rámci svojho členstva v eurozóne.
Slovenské záruky v rámci EFSF, teda prvého eurovalu, by sa podľa návrhu dodatku k rámcovej dohode o EFSF mali zvýšiť z pôvodných 4,37 mld. eur na 7,72 mld. eur. Úroveň záruk v systéme sa má celkovo zvýšiť zo 440 mld. eur až na 779 mld. eur. Dôvodom je zabezpečenie efektívnej kapacity eurovalu na pôvodne zamýšľanej úrovni 440 mld. eur, ktorá nebola dosiahnutá kvôli tomu, že niektoré štáty zapojené do systému nedosahovali najvyšší rating AAA.