Kabelka z pytóna skončila v rukách colníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kabelka
Dámska kabelka z kože Pytóna mriežkovaného, ktorú zaistili bratislavskí colníci, nakoľko jej prijímateľ nevedel predložiť originál povolenia na dovoz tohto tovaru. Prijímateľ si kabelku objednal prostredníctvom internetového obchodu v poštovej zásielke z USA na Slovensko v hodnote 2395 USD. Foto: SITA/Colný úrad Bratislava

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Bratislavskí colníci zaistili dámsku kabelku z kože pytóna mriežkovaného, ktorú si z USA objednala fyzická osoba na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Kabelka s vonkajším povrchom vyrobeným z plastových flitrov a kože pytóna prišla poštovou zásielkou z USA. Fyzická osoba zo Slovenska si kabelku objednala prostredníctvom internetového obchodu za 2 395 amerických dolárov.

Nakoľko prijímateľ nevedel predložiť originál povolenia na dovoz predmetného exemplára, podľa dohovoru CITES, kabelku zaistili.

Štátna ochrana prírody SR vyčíslila spoločenskú hodnotu jedného exemplára druhu Pytón mriežkovaný na 160 eur. Objednávateľovi hrozí peňažná pokuta a aj prepadnutie tovaru v prospech štátu.

V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný. Viac ako 33-tisíc je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktorý bol podpísaný v roku 1973 vo Washingtone, účinnosť nadobudol v roku 1975 (známy pod skratkou dohovor CITES). Medzi takéto ohrozené druhy patria napríklad opice, mačkovité šelmy, papagáje, dravce, jašterice, korytnačky, koraly, kaktusy, orchidey.

Veľkú úlohu zohrávajú v nelegálnom obchode aj výrobky z ohrozených živočíchov. Ide napríklad o sošky, šperky zo slonoviny, dažďové palice z kaktusov, šatky z vlny tibetskej antilopy, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky, opasky, peňaženky z krokodílej alebo hadej kože, či kožušiny z mačkovitých šeliem. Taktiež sa to týka výrobkov tradičnej čínskej medicíny, ktoré môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ako napríklad nosorožca, kobry, tigra, alebo ženšeňu. Dohovor CITES zahŕňa aj ochranu častí ohrozených exemplárov, vzťahuje sa aj na výrobky, ktoré ich obsahujú. Viac informácií je na http://www.cites.sk/ .

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať