BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Žiadosti o vrátenie majetku z bývalého Vojenského obvodu Javorina sa podľa rezortu obrany vybavujú rýchlejšie. Takmer 90 percent parciel sa už podarilo prepísať z vojenského katastra do civilného, čo celý proces reštitúcií podstatne urýchli.
Ministerstvo obrany tiež vyšlo v ústrety občanom, ktorí sa sťažovali, že nemajú dosť informácií o tom, ako môžu svoj majetok získať späť.
„Vojenské lesy a majetky pripravili jednoduchý návod, ako majú občania postupovať. Nájdu ho na webovej stránke ministerstva obrany, ako aj vojenských lesov. Veríme, že týmto sa skončí nekonečné dopisovanie si s úradmi, na ktoré sa nám pôvodní vlastníci sťažovali,“ povedal minister obrany Ľubomír Galko.
Proces sťažujú vlastnícke vzťahy
Rezort obrany sa k navráteniu majetkov z bývalého vojenského obvodu Javorina zaviazal v programovom vyhlásení vlády. V mnohých prípadoch však proces sťažujú komplikované vlastnícke vzťahy, ktoré vznikli dedičskými konaniami a podobne.
„Pre splnenie svojho sľubu ale urobíme maximum,“ zdôraznil šéf rezortu obrany, ktorý sa v uplynulých dňoch stretol s vlastníkmi združenými v spoločenstve Ruskinovce.
Ubezpečil ich, že po splnení zákonných podmienok nebude problém s tým, aby mohli vo svojich lesoch hospodáriť namiesto štátneho podniku Vojenské lesy a majetky. Tie dnes územie bývalého vojenského obvodu obhospodarujú už iba v rámci kalamitných situácií. Podľa zákona majú na to právo desať rokov od zrušenia obvodu.
Vojenský obvod Javorina bol zrušený k 1. januáru 2011 po takmer 60 rokoch. O navrátenie majetku požiadalo ešte k 31. decembru 2004 celkovo 8 166 osôb, ktorí prišli vznikom vojenského obvodu o svoj majetok.
Zrušením VO Javorina sa podarilo znížiť náklady na stráženie
Výmera pozemkov, na ktorú boli uplatnené reštitučné nároky, je 12 432 hektárov. Zrušením Vojenského obvodu Javorina sa podarilo znížiť náklady na jeho stráženie z jedného milióna eur na 170-tisíc eur ročne. Spomínané informácie nájde verejnosť na internetovej stránke http://www.mosr.sk.