BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Ak by rezort školstva uzákonil bezplatné štúdium pre všetkých externistov, vysoké školy by to finančne nemuseli uniesť.
Zhodujú sa na tom minister školstva Eugen Jurzyca aj prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár. Ústavný súd skonštatoval, že je protiústavné, ak jedna skupina externistov za svoje vzdelávanie platí a iná nie. Rezort preto predložil novelu, podľa ktorej by museli platiť školné všetci novoprijatí externisti. Štrajkový výbor študentov ministrovi Eugenovi Jurzycovi vyčíta (SDKÚ-DS), že nezvážil možnosť bezplatného externého štúdia. „Vysoké školy idú v tomto roku dole s rozpočtom, v kapitálových výdavkoch je to zhruba na tretinu,“ argumentuje Jurzyca. Spoplatnenie denného štúdia však v danej ekonomicko- politickej situácii vylučuje.
Šéf rektorov Vozár upozorňuje, že vysoké školy dostali v tomto roku na vzdelávanie a vedu o 1,4 percenta menej peňazí ako vlani. Ak by od poplatkov oslobodili externistov, mohlo by sa to odraziť na kvalite vzdelávania. „V prípade, že by všetci študenti, ktorí v súčasnosti na verejných vysokých školách študujú v spoplatnených formách štúdia nepoukazovali finančné prostriedky vysokým školám, znamenalo by to výpadok približne 25 miliónov eur ročne,“ hovorí Vozár.
Platiť budú od budúceho roku
Za štúdium by mali začať platiť všetci novoprijatí externisti od akademického roka 2011/2012, vysoké školy zverejnili výšku školného koncom roka 2010. Navrhované zmeny sa nebudú týkať už študujúcich externistov. Ak boli prijatí na bezplatný študijný program, bezplatne ho aj dokončia. Zverejnené sumy pre nových externistov podľa Vozára nesvedčia o tom, že by školy situáciu zneužili. „Nemám informácie, že by sa nejako výraznejšie zvýšilo školné na externých formách štúdia,“ poznamenal šéf rektorov.
Novela vysokoškolského zákona vyvolala nevôľu u študentov, Štrajkový výbor študentov (ŠVŠ) hovorí o likvidačných zmenách. „Ministerstvo školstva vôbec neuvažovalo nad alternatívou bezplatného štúdia pre všetkých externistov. Vo finančnej analýze dôvodovej správy chýba zdôvodnenie, či takéto školné nebude mať negatívny dopad na prístup k vzdelaniu,“ kritizuje ŠVŠ. Pripomína, že externe študujú väčšinou zamestnanci, ktorí si popri práci chcú zvýšiť kvalifikáciu alebo to od nich žiada zamestnávateľ. Preto na spoplatnenie štúdia doplatia najmä tí, ktorí ho najviac potrebujú k získaniu lepšej pracovnej pozície či vyššieho platu.
Študenti protestujú aj proti novele zákona o zdravotnom poistení. Podľa nej sa musia vysokoškoláci, ktorí do konca roka 2010 dosiahli vek 26 rokov, do konca januára prihlásiť do zdravotnej poisťovne a sami si platiť odvody 46,06 eura. Oslobodení od platenia môžu byť len nezamestnaní študenti diaľkového štúdia. Odvody nemusia platiť doktorandi, ak štúdium dokončia do tridsiatky a neprekročia jeho štandardnú dĺžku tri roky.