Jedna poisťovňa problémy nevyrieši, tvrdia analytici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poistovna
Všeobecná zdravotná poisťovňa. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Štúdie ukazujú, že medzi unitárnym a pluralitným systémom verejného zdravotného poistenia neexistuje pri výsledkoch zdravotnej starostlivosti rozdiel.

Podľa analytika z Health Policy Institute (HPI) Tomáša Szalaya zavedenie jednej poisťovne na Slovensku tak automaticky neznamená, že sa zlepšia zdravotné výsledky.

Poukazuje však na to, že existujú odlišnosti v rámci skupiny krajín, ktoré majú jednu poisťovňu.

„Sú krajiny s jednou poisťovňou, ktoré majú lepšie výsledky a krajiny, ktoré majú horšie výsledky. Krajiny, ktoré majú lepšie výsledky sú tie, ktoré sú nám mentálne vzdialenejšie a naopak tie, ktoré sú nám mentálne bližšie, sú na tom horšie,“ povedal Szalay.

Predpokladá preto, že v prípade jednej zdravotnej poisťovne by sa Slovensko zaradilo na dno rebríčka kvalitou zdravotnej starostlivosti. Upozorňuje tiež, že jednou z charakteristík unitárneho systému bez ohľadu na krajinu je fakt, že tu pacienti čakajú výrazne dlhšie na odkladné operácie, ošetrenie všeobecného lekára ako i špecialistu.

Kratšie čakacie doby

Za zachovanie pluralitného systému v prospech pacientov podľa predstaviteľov zdravotnej poisťovne Union hovoria aj kratšie čakacie doby na operácie, konkurencia v ponuke, zazmluvnenosť lekárov či tlak na najefektívnejšie revízie vyfakturovanej starostlivosti.

Pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti má byť existencia viacerých poisťovní výhodou v lepších cenových podmienkach, zabezpečenie včasných úhrad či zlepšovanie služieb.

Člen predstavenstva Unionu Boris Masloviec podotkol, že napriek tomu, že zdravotné odvody sú povinné, poisťovne nemajú povinných klientov, musia o nich zabojovať a udržať si ich. Priznal, že na každom systéme je čo zlepšovať a ani ten súčasný nie je ideálny.

Dôvera
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Analýza je nepoctivá

Analýzu, ktorú vypracovalo ministerstvo zdravotníctva na podporu zavedenia jednej zdravotnej poisťovne, označil Szalay za nepoctivú, nakoľko argumenty majú byť len polovičkou pravdy.

Rezort mal napríklad odignorovať rebríček EHCI (Európsky spotrebiteľský index zdravotnej starostlivosti – pozn. red.), ktorý porovnáva ako sú zdravotné systémy v jednotlivých krajinách ústretové k pacientom. „Za rok 2012 sa v rebríčku s veľkým náskokom umiestnilo Holandsko s pluralitným systémom,“ uviedol Szalay.

Podľa Szalayových slov však podstatnejšie ako to, koľko zdravotných poisťovní pôsobí na trhu zdravotného poistenia je, ako sú nastavené detailné mechanizmy, ako napríklad platobné mechanizmy, regulačné poplatky či zverejňovanie informácií.

Pridal sa k nemu aj jeho kolega z HPI Peter Pažitný, ktorý rovnako problém slovenského zdravotníctva nevidí v počte zdravotných poisťovní. Pomyselný liek na zdravotníctvo podľa neho existuje.

Má ním byť definovanie zákonného nároku, zníženie bariér vstupu zdravotných poisťovní na trh, sprísnenie pravidiel solventnosti a likvidity, rozdelenie a následná privatizácia Všeobecnej zdravotnej poisťovne či povinné zverejňovanie informácií ako zo strany zdravotných poisťovní tak i zo strany poskytovateľov.

Union
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Lekári sú za jednu poisťovňu

Vláda sa definitívne rozhodla, že na Slovensku zavedie systém jednej zdravotnej poisťovne na svojom rokovaní koncom júla. Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union budú podľa premiéra Roberta Fica musieť z trhu odísť.

Ako povedal, preferuje dohodu s vlastníkmi súkromných poisťovní. Otvorene však hovorí aj o možnosti vyvlastnenia, keďže podľa neho je vytvorenie unitárneho systému v jasnom verejnom záujme. Poisťovniam by v tomto prípade patrila náhrada. Podľa Fica by unitárny systém mohol začať fungovať už od januára 2014. Presný postup, ako zmeniť systém, má navrhnúť ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Urobiť tak má do 30. septembra, kedy okrem presného postupu predloží aj ohodnotenie oboch súkromných poisťovní.

Zámer vlády pretransformovať systém jednej poisťovne na systém viacerých poisťovní podporila aj Slovenská lekárska komora. Ako pred časom pre agentúru SITA uviedol viceprezident SLK Jozef Tholt, výhrady voči existujúcemu systému zdravotného poistenia majú najmä preto, že neprináša žiadne výhody ako pacientom tak i poskytovateľom.

Vo vytvorení jednej zdravotnej poisťovne vidí najmä cestu, ako ušetriť na administratíve. „Je tu aj zisk, ktorý môžu mať poisťovne a aj ho majú. Sú to peniaze vybraté s verejného zdravotného poistenia a unikajú mimo, nejdú k pacientom. Unitárny systém toto vylúči,“ povedal pred časom pre agentúru SITA Tholt.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRUnion poisťovňaVláda SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa