BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Spolumajiteľ finančnej spoločnosti Penta podal dovolanie na Najvyšší súd Slovenskej republiky proti rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave, ktorý povolil publikovať knihu novinára Toma Nicholsona o kauze Gorila. Informáciu priniesol denník SME.
Najvyšší súd eviduje dovolanie od 3. augusta a spis bol zapísaný do príslušného senátu.
„Odvolací súd o uznesení súdu prvého stupňa tak rozhodol, že návrh na nariadenie predbežného opatrenia a zabezpečenie dôkazu zamieta“, informoval v júni agentúru SITA hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak.
Toma Nicholsona vtedy potešilo rozhodnutie krajského súdu. „Je to veľmi potešiteľné. Čakal som celý čas, že to takto dopadne, pretože naozaj bolo iba jedno možné rozhodnutie, ak v tejto krajine platí zdravý rozum,“ povedal Nicholson agentúre SITA.
O zákaze vydať Nicholsonovu knihu rozhodol predbežným opatrením sudca Okresného súdu Bratislava I Branislav Král na základe žiadosti spolumajiteľa spoločnosti Penta Jaroslava Haščáka, ktorého meno sa objavuje v medializovanom spise Gorila.
Novinári sa Nicholsona zastali
Rozhodnutie sudcu Krála kritizovali viaceré novinárske organizácie, ktoré ho označili za cenzúru.
Podľa súdu nejde o cenzúru, pretože za súčasného stavu prevažuje právo na ochranu osobnosti nad poskytovaním informácií v knižnej publikácii.
Podobnú žiadosť, ktorú podal Zoltán Varga, sudkyňa Okresného súdu Bratislava 1 Daša Kontríková zamietla.
Vo Vargovom byte boli údajne všetci aktéri kauzy Gorila odpočúvaní.
Spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák priznal dve návštevy v byte na Vazovovej ulici v Bratislave, ktorý mala odpočúvať tajná služba.
Haščáka videl pravidelne na Vazovovej svedok, ktorý o tom aj vypovedal na polícii. Akcionár Penty slovenským novinárom pohyb v lokalite pri Vazovovej ulici vysvetľuje tým, že v blízkosti sú kancelárie právnikov, v ktorých mal schôdzky. S Malchárkom, ktorý je jeho priateľom, sa schádzal inde, napríklad u ministra doma. O Gorile tvrdí: ,,Sú pravdivé osoby, transakcie, ale nie kontext, nikoho sme nekorumpovali.“
Obrazom: Slováci počas protestu Gorila
Časť rozhovorov spomínaných v Gorile mohla podľa Haščáka prebehnúť, ale nie tak, ako boli zaznamenané.
Zatiaľ nemôžu nikoho obviniť
Podľa správy, ktorú pripravil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, v kauze Gorila nie je možné zatiaľ nikoho konkrétneho obviniť.
A to napriek tomu, že vyšetrovatelia vypočuli doteraz približne 50 svedkov a zhromaždili asi 60-tisícový listinný materiál.
Minister vnútra Kaliňák pred časom upozornil, že obvinenie v každej kauze môže padnúť až vtedy, ak sa objasní prepojenie tzv. príčinnej súvislosti medzi úkonom a škodou, ktorá vznikla.
„Tu, bohužiaľ, ideme naopak – poznáme následky, poznáme za určitých okolností jednotlivé finančné operácie, keď to takto nazvem. A vlastne k tomu, k čomu sa policajti dopracúvajú, sú jednotlivé skutky, ktoré sa stali,“ vysvetľoval minister.
Prirovnal to k vyšetrovaniu vraždy, kde by bol známy objednávateľ, vykonávateľ, peniaze, len by chýbala mŕtvola.
O kauze Gorila
Dokumenty s názvom Gorila a Gorila 1 vypovedajú o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou.
Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.
Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne zrealizovala, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili.