Japonská vláda sprísňuje opatrenia v boji s koronavírusom. Dôvodom je masívne šírenie nákazlivejšieho variantu ochorenia v Tokiu, ktoré bude v lete tohto roku hostiť tisícky športovcov z celého sveta na olympijských a paralympijských hrách.
Viac o téme: Koronavírus
Japonská vláda vyhlási Tokio za oblasť so zvýšeným rizikom šírenia pandémie. Oznámil to v piatok predseda vlády Jošihide Suga. Dôvodom tohto kroku je aj skutočnosť, že vakcinačná kampaň v Japonsku viazne a väčšina obyvateľov japonskej metropoly sa zatiaľ nedala zaočkovať.
Bary a reštaurácie musia zatvárať skôr
Sprísnené opatrenia v hlavnom meste budú platiť od pondelka do 11. mája. Na ich základe môže guvernérka Tokia Juriko Koikeová nariadiť barom a reštauráciám skrátenie prevádzkových hodín. Zvýšený rizikový štatút počíta s kompenzáciami pre tých, ktorí dodržia pravidlá a pokutami v prípade ich porušenia.
Olympiáda v Tokiu bude bez športovcov z KĽDR, dôvodom sú obavy z koronavírusu
Mnohé prípady nákazy v Tokiu súvisia s návštevami nočných podnikov a reštaurácií. Najnovšie pribúdajú aj ľudia, ktorí sa nakazili v kanceláriách, zariadeniach starostlivosti o starších alebo v školách.
Opatrenia sprísnia aj v ďalších mestách
Japonci tiež zvyšujú ostražitosť v boji s koronavírusom pre mesto Kjótó na západe krajiny a na južnej ostrovnej prefektúre Okinawa, kde v posledných týždňoch došlo k prudkému nárastu prípadov. Sprísnený status tam bude platiť až do 5. mája, do konca japonských sviatkov tzv. „Zlatého týždňa“, aby ľudia menej cestovali.
Padlo definitívne rozhodnutie, letná olympiáda v Tokiu bude bez divákov zo zahraničia
„Urobíme všetko pre to, aby sme spomalili šírenie nákazy v najviac postihnutých oblastiach a zároveň zamedzili jej prenikaniu do ďalších častí krajiny,“ vyhlásil japonský premiér Suga.
Letná olympiáda musí byť
Napriek zhoršujúcej sa situácie s pandémiou ochorenia COVID-19 v Japonsku zostáva postoj Medzinárodného olympijského výboru nemenný.
Preloženie olympiády v Tokiu o jeden rok zvýšilo náklady na jej organizáciu takmer o štvrtinu
Spoločne s organizátormi hier si nepripúšťajú inú možnosť ako uskutočnenie najväčšieho športového sviatku v dňoch 23. júla – 8. augusta 2021. A to napriek tomu, že medzi japonským obyvateľstvom všeobecne panuje skepsa v súvislosti s organizáciou olympijských a paralympijských hier. Vyše 80 percent Japoncov si neželá, aby sa o rok odložené olympijské hry vôbec uskutočnili.