NITRA 19. septembra (WEBNOVINY) – Novým predsedom KDH sa stal eurokomisár a bývalý podpredseda strany Ján Figeľ. Hlasovalo za neho 304 delegátov XVIII. snemu v Nitre, 5 delegátov sa zdržalo a jeden nehlasoval. Figeľ nemal vo voľbách protikandidáta.
Figeľ sa stal v poradí tretím predsedom KDH. Stranu od jej založenia v roku 1990 do roku 2000 viedol Ján Čarnogurský. Po ňom nastúpil Pavol Hrušovský. Obaja z funkcie odišli dobrovoľne a určili svojho nástupcu.
Figeľa odporučil zvoliť za predsedu jeho teraz už predchodca Pavol Hrušovský. Ten viedol stranu deväť rokov. Svoj návrh zdôvodnil tým, že dozrel čas na zmenu. Podľa neho je dôležité rozpoznať moment, či človek je schopný hľadať niečo, čo by nové mohol priniesť do politiky.
Pre KDH je podľa Hrušovského dobré, že urobí zmenu. Zároveň dodal, že ťažšie sa mu odchádza z funkcie predsedu KDH, ako keď v roku 2006 odchádzal z pozície predsedu parlamentu.
Hrušovský je presvedčený, že Figeľ je tým najlepším kandidátom. Odkázal mu však, že Slovensko je žiaľ iné než Európa. „Nechcem ťa odrádzať, lebo sa musíš stať predsedom KDH,“ vyzval ho.
Zvolenie Figeľa je pokus o modernizáciu línie KDH, tvrdí Čarnogurský
Bývalý politik a disident Ján Čarnogurský považuje dnešné zvolenie Jána Figeľa za predsedu KDH za kombináciu doterajšieho smerovania spojenú s novými prvkami. Zakladateľ strany a jej prvý predseda a zakladateľ strany verí, že nielen on, ale aj celé vedenie a členovia strany budú Jána Figeľa v práci podporovať a stáť za ním.
„Bude to pokus o modernizáciu doterajšej línie KDH,“ vyhlásil Čarnogurský. Pripomenul, že cieľom nového predsedu bude určite aj pritiahnutie nových voličov a členov. Na jeho ambície je podľa neho potrebná podpora.
Čarnogurský za česko-slovenskej federácie zastával post slovenského premiéra a v prvej vláde Mikuláša Dzurindu pôsobil ako minister spravodlivosti. V súčasnosti už aktívne v politike nepôsobí. Myslí si, že idey, ktoré má v sebe Figeľ, musí preniesť do reality a konkrétneho
Hnutie je schopné vyhrať voľby, vyhlásil Figeľ
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) je schopné na budúci rok vyhrať voľby. V Nitre počas snemu to v príhovore vyhlásil Ján Figeľ. „Andrejovi Hlinkovi trvalo 20 rokov, kým vyhral voľby. My tu budeme mať voľby o chvíľu, sme schopní vyhrať?,“ opýtal sa Figeľ. „Áno,“ reagovalo na výzvu približne 300 zástupcov zo všetkých regiónov Slovenska. Strana si 20. výročie založenia pripomenie už budúci rok vo februári. Hnutie má byť v súčasnosti podľa Figeľa dôslednou a konštruktívnou opozíciou.
Podľa Figeľa má strana na viac. „Nemá alternatívu,“ vyhlásil. Politika musí byť podľa neho viac o obsahu, ako o menách. K obsahu by malo získavať politických partnerov, uviedol. Alfou je podľa neho nekradnúť a nespolupracovať s tými, ktorí korumpujú, alebo korupciu zakrývajú. „KDH môže byť medzi troma najsilnejšími stranami,“ povedal o možnom výsledku budúcoročných volieb. Za štandardného partnera označil najsilnejšiu opozičnú stranu SDKÚ-DS. Figeľ plánuje do niekoľkých mesiacov pripraviť komplexný materiál, ktorý by mal byť zameraný na konkrétne oblasti, ktoré by mal spolu s vedením hnutia rozpracovať.
Figeľ chce v strane prispieť otvorenosťou, silnou tímovosťou a odbornosťou. Otvorenosť sa prejaví aj novými ľuďmi, ktorí budú vo vedení, uviedol. Delegátov vyzval, aby svojich priateľov pozvali do spolupráce s hnutím. Otvorenosť vníma v kombinácii otvorenej mysle a srdca. „Stačí nám byť hlboko ľudskými,“ odkázal kolegom. Otvorenosť mysle podľa neho reprezentuje schopnosť nachádzať racionálne riešenia.
Podľa Figeľa by malo byť prioritou strany návrat k dôstojnému postaveniu občana. Ďalšiu vidí v slobode, ktorá sa začína slobodou svedomia a ďalšie slobody. Slovensko podľa neho tiež potrebuje zlepšiť vymožiteľnosť práva, zvýšiť protikorupčné opatrenia a pozdvihnúť vládu práva a etiky a nie peňazí. Základom by tiež malo byť skvalitnenie verejnej správy a rozvoj rôznych oblastí, ako napríklad školstva či zdravotníctva. Figeľ chce priniesť okrem nových ľudí do tímu aj systémové a komuničné zmeny.
Hnutie chce byť podľa jeho nového šéfa lídrom prorodinnej politiky. „Čo je dobré pre rodiny, je dobré pre spoločnosť a štát,“ vyhlásil Figeľ. Pripomenul tiež potrebu pomoci pre deti a mládež a seniorov. Strana tiež má podľa neho odpoveď na východisko z krízy. „Odpoveďou je kresťanská demokracia, nie socializmus a liberalizmus,“ povedal Figeľ. Moderné hnutie podľa neho rozvíja úctu k tradícii. „Moderné hnutie aktualizuje tento odkaz pre tieto dni. Nie je to len o princípoch a ideáloch, ale o praktickej solidarite,“ dodal.
Súvisiace články:
Hrušovský sa po viac ako deviatich rokoch lúči s funkciou
Figeľ predstavuje pre KDH veľkú nádej, tvrdí politologička
SITA