BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Generálneho prokurátora, šéfa Najvyššieho kontrolného úradu aj predsedu Najvyššieho súdu SR by mali voliť priamo občania, navrhuje to líder Zmeny zdola, Demokratickej únie Slovenska Ján Budaj. „Ak občania nebudú strážiť demokraciu, budú okrádaní a budú klamaní,“ povedal dnes Budaj na tlačovej besede pri predstavovaní volebného programu. Strana presadzuje aj ďalšie opatrenia na posilnenie priamej demokracie.
Budaj si myslí, že je načase zvýšiť počet preferenčných hlasov na osem, teda dvojnásobok súčasného stavu. Presadzuje tiež, aby voliči mohli vyjadriť aj osem negatívnych preferencií kandidátom, ktorých v parlamente vidieť nechcú. Vyjadriť nesúhlas so všetkými kandidujúcimi stranami by Budaj umožnil formou protestného hlasovania bielym hárkom papiera. Zároveň by zaviedol povinnosť zverejňovať sumy, ktoré strany platia za inzerciu a obnovil by finančný limit na výdavky na kampaň. „Volebná kampaň sa nám mení na boj milionárskych skupín,“ komentoval súčasný stav. Vo verejnoprávnych médiách by umožnil všetkým stranám inzerovať zadarmo.
Budaj presadzuje zmeny v aj referende
Počet podpisov potrebných na vypísanie referenda aj kvórum na jeho platnosť by chcel Budaj znížiť, pričom výsledok referenda by mal byť podľa neho automaticky záväzný bez ďalšieho rokovania v parlamente. Nazdáva sa, že by hranica nemala byť stanovená absolútnym číslom, ale ako osem percent z počtu ľudí, ktorí sa zúčastnili na minulých parlamentných voľbách. V súčasnosti by to znamenalo približne 160-tisíc podpisov namiesto súčasných 350-tisíc. Kvórum pre platnosť by znížil na 30 percent namiesto terajších 50. „Aby referendum nebolo doslova na posmech,“ podotkol. Keďže referendum má byť záväzné, otázka by mala byť položená priamo vo forme zákona.
Budaj si tiež kladie otázku, či by nemala byť stanovená hranica platnosti volieb, napríklad na 30 percent. „Štát aj politické strany by sa potom začali starať o úspech volieb,“ myslí si. Dodal, že zmeniť by sa mal aj volebný systém, zaviedol by kombináciu pomerného a väčšinového systému, prípadne by Slovensko rozdelil na viacero volebných obvodov, ako to bolo pred rokom 1998.
Zmena zdola má recept na obezitu u detí
Trojka kandidátky, kardiochirurg Viliam Fischer, by do zdravotníctva nalial peniaze zákazom zisku zdravotných poisťovní a zavedením jedinej štátnej poisťovne. „Každý z vás si platí svoje zdravotné odvody. Ako je možné, že poisťovňa si robí zisky?“ pýta sa. Priestor na zisk poisťovní a súkromné podnikanie vidí v sektore zdravotného pripoistenia. Odvody za poistencov štátu podľa Fischera treba zvýšiť na päť percent. Obezitu detí chce Zmena zdola riešiť programom pohybových aktivít od základnej školy.
Bývalý šéf zrušeného Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai si kladie za cieľ odstrániť zo systému princíp politických nominácií. Dosiahnuť by to chcel prijatím ústavného zákona, nazval ho „personálnou brzdou“. Podľa Eleny Pätoprstej by pomohlo aj stransparentnenie výberových konaní. Rovnako ako štátne zákazky by ich sprístupnila všetkým záujemcom. „Tak ako sú verejné maturity, prečo by novinár alebo občan nemohol byť účastný výberového konania?“ kladie otázku.
Misiu svojej strany vo voľbách Budaj zhrnul do myšlienky vyhnania mafie zvnútra slovenskej politiky. „Hlavu hore, stále máte v rukách volebný lístok a len vy rozhodnete, čo s ním urobíte,“ odkázal frustrovaným občanom, ktorí nedôverujú, že voľby riešeniu ich problémov pomáhajú.