Jadrové rokovania s Iránom majú riešenia, dohoda je nablízku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Irán
Platnosť predbežnej dohody by mala vypršať 20. júla. Foto: SITA/AP

LAUSANNE 2. apríla (WEBNOVINY) – Výsledkom najnovšieho kola rokovaní o jadrovom programe Iránu je stanovenie rámca pre dohodu o urovnaní dlhoročného sporu, ktorú by mali zúčastnené strany dosiahnuť v priebehu troch mesiacov.

V spoločnom vyhlásení na záver stretnutia vo švajčiarskom Lausanne to uviedli vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Federica Mogheriniová a iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

Mogheriniová sa na rokovaniach zúčastňovala v úlohe koordinátorky medzi šiestimi svetovými mocnosťami, ktoré s Iránom vyjednávajú o podmienkach obmedzenia sporných jadrových aktivít. Predstavitelia vyhlásenie prečítali v prítomnosti šéfov diplomacií Británie, Francúzska, Nemecka a USA, pričom rámcovú dohodu označili za „rozhodujúci krok“ vedúci k definitívnemu vyriešeniu sporu.

Obama hovorí o historickom kroku

Americký prezident Barack Obama privítal štvrtkovú rámcovú dohodu medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami ako „historický“ krok smerom k vyriešeniu dlhoročného jadrového sporu, ktoré urobí USA, spojenecké krajiny a zvyšok sveta bezpečnejšími.

Počas vystúpenia pred novinármi v Bielom dome hovoril o „dobrej dohode spĺňajúcej hlavné ciele“ Američanov a vyzdvihol zapracované mechanizmy ako záruku toho, že „ak Irán bude podvádzať, svet sa o tom dozvie“.

Podľa zverejneného vyhlásenia sa tiež telefonicky spojil s lídrami Británie, Francúzska a Nemecka, aby im poďakoval za podiel ich krajín na dosiahnutom výsledku rokovaní vo švajčiarskom Lausanne.

Izrael dohodu odmietol

Blahoprajné vyhlásenie medzitým zverejnil aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, zatiaľ čo Izrael dohodnutý rámec odmietol ako „odtrhnutý od mizernej reality“ a prisľúbil, že bude naďalej lobovať proti „zlej“ konečnej dohode, ktorú chcú strany rokovaní dosiahnuť do konca júna.

Izrael ako úhlavný nepriateľ Iránu v minulosti nevylúčil vojenské zásahy proti jadrovým zariadeniam v prípade, že sa nezhody nepodarí odstrániť diplomatickou cestou. Teherán popiera, že by mal záujem vlastniť jadrové zbrane, a za hrozbu pre mier a stabilitu v regióne označuje naopak Izrael považovaný v súčasnosti za jedinú jadrovú veľmoc na Blízkom východe.

Irán nebude vyrábať vysokoobohatené plutónium

Minister zahraničných vecí USA John Kerry prostredníctvom siete Twitter informoval, že strany sa zhodli na „riešení hlavných otázok jadrového programu“ a mali by „sa čoskoro vrátiť k práci na konečnej zmluve“. V podobnom duchu sa na Twitteri vyjadril aj Zaríf, na čo Mogheriniová potvrdila, že účastníci rokovaní začnú s koncipovaním dokumentu.

Spomenula pritom viaceré obmedzenia, na ktoré Irán pristúpil v súvislosti s obohacovaním jadrového materiálu použiteľného na energetické, ale aj vojenské účely. Podľa predstaviteľky EÚ islamská republika okrem iného nebude vyrábať vysokoobohatené plutónium, zatiaľ čo mocnosti sa zaviazali zrušiť sankcie voči Teheránu po tom, ako jadrová agentúra OSN potvrdí, že zmluvu naozaj dodržiava.

Dohodu by mali uzavrieť do konca júna

Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA sa snažia urovnať 12 rokov trvajúci spor s Iránom, ktorý čelí obvineniam zo snahy získať jadrové zbrane.

Na základe predbežnej dohody, ktorá začala platiť v januári 2014, sa islamská republika už zbavila časti jadrového materiálu výmenou za uvoľnenie obchodných sankcií. Dosiahnutie konečnej dohody sa pôvodne predpokladalo v novembri 2014, na čo strany stanovili ako nový termín 30. jún 2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaFederica MogheriniováJohn KerryMohammad Džavád ZarífPan Ki-mun