GAZA 24. júla (WEBNOVINY) – Izraelské tanky vo štvrtok zaútočili na areál v palestínskom Pásme Gazy, v ktorom sa nachádza aj škola prevádzkovaná Organizáciou Spojených národov.
Ostreľovanie si podľa posledných informácií vyžiadalo najmenej 15 obetí a asi 200 zranených. Miestni ľudia sa tam údajne ukrývali po tom, ako okolité oblasti zasiahli boje medzi izraelskou armádou a militantným hnutí Hamás.
Izraelská armáda pokračuje v hľadaní tunelov
Člen izraelskej vlády vo štvrtok povedal, že stiahnutie vojakov z Gazy sa nateraz neplánuje a izraelská armáda bude naďalej pokračovať v hľadaní tunelov pod spoločnými hranicami aj za akéhokoľvek humanitárneho prímeria.
Egypt, ktorý pôsobí ako sprostredkovateľ medzi znepriatelenými stranami, uviedol, že násilie by sa tam mohlo zastaviť, možno na nadchádzajúci moslimský sviatok Íd al-Fitr budúci týždeň.
Cieľom je dostať sa na územie a vyrokovať permanentné mierové rozhovory. „Nepredpokladám prímerie ani odchod izraelských síl v nadchádzajúcich dňoch,“ povedal minister pre vedu Jaakov Peri, niekdajší bezpečnostný šéf.
Dodal, že vojaci potrebujú viac času na ukončenie misie na zničenie cezhraničných tunelov používaných bojovníkmi z Hamásu. „Pokiaľ by tam aj bolo humanitárne prímerie, v hľadaní tunelov budeme pokračovať,“ uviedol.
Ofenzíva ničí Pásmo Gazy
Počet palestínskych obetí 17-dňového konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamás prekročil 700, pričom väčšina mŕtvych sú civilisti. O život prišlo aj 32 Izraelčanov, z toho traja civilisti.
Izraelská ofenzíva, ktorá sa začala 8. júla, pokračuje aj vo štvrtok, keď pri tankovom útoku zahynulo ďalších 16 Palestínčanov vrátane šiestich členov jednej rodiny. Izraelská operácia spôsobila v Pásme Gazy vážne škody. Najmenej 475 domov bolo úplne zničených a ďalších 2644 poškodených.
Čiastočne zničených je aj 46 škôl, 56 mešít a sedem nemocníc. Len v stredu palestínski militanti odpálili na Izrael skoro 100 rakiet, z ktorých 70 zasiahlo izraelské územie a ostatné zachytil protiraketový systém.
Washington zrušil zákaz letov do Izraela, Európa zatiaľ nie
Izrael a Hamás vypočuli Červený kríž, prerušili boje
Kerry sa stretol s tajomníkom OSN
Americký šéf diplomacie John Kerry, ktorý je na návšteve regiónu, povedal, že v snahách o ukončenie bojov bol dosiahnutý mierny pokrok. „Urobili sme určite nejaké kroky vpred,“ povedal Kerry krátko po príchode do Jeruzalema na stretnutie s generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov Panom Ki-munom.
Kerry v stredu o prímerí rokoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom ako aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Vo štvrtok odletí späť do Egypta, kde sa stretne s tamojšími sprostredkovateľmi na rokovaniach o zavedení dočasného humanitárneho prímeria v Pásme Gazy, ktoré mohlo začať platiť už tento víkend.
Izraelský prezident Reuven Rivlin vo štvrtok na slávnostnej ceremónii v parlamente zložil sľub a stal sa novou hlavou krajiny. Deje sa tak v čase ostrého konfliktu medzi izraelskou armádou a militantným hnutím Hamás v Pásme Gazy.
Boje si doteraz vyžiadali už životy takmer 800 ľudí, z nich drvivú väčšinu tvoria Palestínčania. Rivlin vo funkcii prezidenta nahradil laureáta Nobelovej ceny za mier Šimona Peresa.
Sedemdesiatštyriročný Rivlin vyzýva skôr na zjednotenie s Palestínčanmi, ako na vytvorenie palestínskeho štátu. S izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom má komplikovaný vzťah a predseda vlády sa preto obáva, že Rivlinovo víťazstvo by ho mohlo spraviť zraniteľnejším v budúcich parlamentných voľbách.
Žiadna strana nikdy nevyhrala v parlamentných voľbách absolútnu väčšinu, čo robí z prezidenta kľúčovú postavu pri formovaní koalícií.