GAZA 15. novembra (WEBNOVINY) – Ozbrojené krídlo radikálneho Islamského džihádu sa prihlásilo k vystreleniu iránskej rakety na izraelské mesto Tel Aviv.
„Brigády al-Kuds zasiahli okupované mesto Tel Rabea (Tel Aviv) raketou Fajr 5, ktorá spôsobila veľký výbuch a otriasla celým mestom,“ uviedla skupina v krátkom stanovisku potom, ako médiá priniesli informácie o útoku.
„To, čo bude nasledovať, bude oveľa väčšie,“ hovorí stanovisko. V separátnom stanovisku na webovej stránke ozbrojenej skupiny jej hovorca Abu Ahmed pohrozil, že Izrael zažije „ďalšie prekvapenia, ak agresia voči Palestínskemu ľudu bude pokračovať“.
„Nepriateľ začal boj, no odboj rozhodne, ako sa skončí,“ povedal. Raketa z Gazy zasiahla doteraz najvzdialenejšie územie vo vnútri Izraela.
„Raketa padla do vody neďaleko najstaršej časti Tel Avivu Jafo,“ uviedol korešpondent agentúry AFP potom, ako polícia potvrdila, že v celom meste sa rozozvučali sirény.
Raketa vypálená z Pásma Gazy zasiahla aj štvrté najväčšie izraelské mesto Rišon le-Cion ležiace približne 15 kilometrov juhovýchodne od Tel Avivu, uviedla izraelská armáda. Raketa nespôsobila nijaké škody ani zranenia. Raketa je pokračovaním ostreľovania južného Izraela militantmi z Gazy, na čo Izrael reagoval leteckými útokmi.
Palestínske hnutie Hamás kontrolujúce Pásmo Gazy a izraelská armáda si od stredy vymieňajú paľbu, ktorej výsledkom je takmer 20 mŕtvych vrátane vysokého predstaviteľa hnutia Ahmada al-Džaabarího a desiatky zranených.
Militanti pohrozili pomstou za jeho smrť. Hovorca izraelskej armády Avital Leibovich uviedol, že ide len o začiatok rozsiahlej operácie proti ozbrojeným skupinám operujúcim v Pásme Gazy. Izrael letákmi apeluje na palestínskych civilistov, aby sa nezdržiavali v blízkosti militantov.
Medzinárodné spoločenstvo vyzvalo obe strany k zdržanlivosti. Nočné mimoriadne zasadanie Bezpečnostnej rady OSN neprinieslo žiadne výsledky, len výzvu na zastavenie násilia.
Video: Útoky z pásma Gazy
Teherán apeluje na EÚ a OSN, Izrael mobilizuje
Iránska vláda vyzvala EÚ a OSN, aby zasiahli a zastavili izraelské útoky na Pásmo Gazy, ktoré islamská republika považuje za „barbarské“.
Iránsky minister zahraničných vecí Alí Akbar Sálehí v listoch generálnemu tajomníkovi OSN Panovi Ki-munovi a šéfke európskej diplomacie Catherine Ashtonovej vyzval na podniknutie „serióznej a okamžitej“ akcie v záujme ukončenia „vojenského zásahu proti ľuďom v Gaze“.
Šéf iránskej diplomacie sa s rovnakou výzvou obrátil aj na šéfa Organizácie pre islamskú spoluprácu.
Podľa ministra je totiž v ohrození bezpečnosť na Blízkom východe a existuje „možnosť masakry Palestínčanov sionistickým režimom“.
Už tak vysoké napätie v regióne tak naďalej narastá a minister obrany židovského štátu Ehud Barak vo štvrtok povolal do služby 30-tisíc vojakov v zálohe, ktorí budú pripravení v prípade potreby plniť bojové úlohy.