JERUZALEM 23. júna (WEBNOVINY) -Sýrska vláda v pondelok uviedla, že séria izraelských útokov proti jej armáde si vyžiadala štyri obete a deviatich zranených. Ide pritom o jej prvé vyjadrenie k nočnému incidentu, ktorý bol odpoveďou na sýrsky cezhraničný útok. Pri ňom na Golanských výšinách zahynul 13-ročný Izraelčan.
Exilová Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv predtým uviedla, že zahynulo najmenej desať príslušníkov sýrskej armády. „Zahynulo najmenej desať príslušníkov sýrskej armády.“ Izraelské letectvo a delostrelectvo tiež zničilo dva tanky a zasiahlo aj armádne veliteľstvo.
Izraelský premiér varoval konkurenčné strany v Sýrii pred akýmikoľvek snahami o zvyšovanie napätia s Izraelom. BenjaminNetanjahu v pondelok členom svojej strany Likud povedal, že Izrael zasiahol proti sýrskym cieľom „veľkou silou“. Zároveň dodal, že židovský štát použije aj ďalšiu silu, ak to bude potrebné. Izrael bude podľa jeho slov naďalej „násilne zraňovať“ každého, kto sa ho pokúsi napadnúť, uviedol premiér.
Deti v Sýrii slúžia militantom ako ostreľovači či špióni
Povstalci ISIL dobýjajú Irak, zmocnili sa strategického bodu
Podľa pondelňajšieho vyhlásenia izraelskej armády sú „potvrdené priame zásahy“ deviatich terčov vrátane oblastného veliaceho strediska a nešpecifikovaných odpaľovacích stanovíšť.
Nálety uskutočnili v oblasti blízko hranice medzi Sýriou a Golanskými výšinami okupovanými Izraelom, kde sa odohral predošlý smrtiaci útok. Sýrske sily pri ňom zasiahli vozidlo rozvážajúce vodu na základe zmluvy s izraelským ministerstvom obrany a zabili mladého chlapca.
Sýria v pondelok odovzdala posledné zásoby chemických zbraní, ktorých existenciu deklarovala. Informovala o tom Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá na likvidáciu sýrskych chemických zbraní dohliada.
Posledných 7,2 percenta z priznaného množstva chemikálií mali na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zneškodniť do 30. júna, termín sa však posunul pre zlú bezpečnostnú situáciu. Ako informoval riaditeľ OPCW Ahmet Uzumcu, chemikálie už naložili na loď v prístave Ládikíja.
Chemické zbrane teraz zneškodnia na palube americkej lode Cape Ray a komerčných zariadeniach na území Británie a Nemecka. Podľa Uzumca bude celý proces trvať asi štyri mesiace.
Režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada pristúpil minulý rok na chemické odzbrojenie s cieľom odvrátiť prípadný vojenský zásah zo strany USA, ktorý mal byť reakciou na použitie chemických zbraní proti civilistom. Celkové množstvo deklarovaných látok dosahuje 1 300 ton.