Odporúčame:
Iveta Radičová potvrdila, že vo voľbách kandidovať nebude
OBRAZOM: Vzostup a pád vlády Ivety Radičovej
„Jasne naznačila politický rozkol so stranou, ktorá ju nominovala, a medzi riadkami naznačila, že sa mieni oslobodiť od istej kurately, ktorú nad ňou vykonávali lídri tejto strany Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Toto je kľúčové,“ povedal pre agentúru SITA Horský a dodal, že im tak kultivovane dala frčku do nosa.
Dôležité podľa neho bolo aj to, že Radičová je rozhodnutá doviesť spoločnosť k predčasným voľbám a to, že potrebuje istý čas na odpočinok v súkromnej a odbornej sfére, čo však neznamená, že premiérka mieri na politický dôchodok.
O svojej ďalšej politickej kariére sa podľa Horského bude rozhodovať aj podľa reakcií verejnej mienky. „V tejto chvíli ani ona ani nikto nevie, či a ako sa bude uchádzať o dôveru občanov po prestávke, ktorú si vyžiadala. Úvahy o založení jej vlastnej strany sú teraz veľmi, veľmi predčasné,“ konštatoval.
Horský sa domnieva, že Radičovej odchod z kandidátky SDKÚ-DS nemusí znamenať žiadnu katastrofu pre volebné preferencie strany. „SDKÚ-DS, aj keď Radičová bola premiérkou a volebnou líderkou, sa riadila podľa dispozícií majiteľov kľúčov od tejto strany a to pánom Dzurindom a pánom prvým podpredsedom Miklošom,“ povedal. Hoci to znamenalo nepatrný prepad podpory verejnej mienky, SDKÚ-DS patrí dlhodobo v rebríčkoch podpory verejnej mienky druhá priečka. „Vzhľadom na to, akú politiku robia jej partneri a súperi, neverím, že toto druhé miesto stratí aj po predčasných parlamentných voľbách,“ dodal.