Rešpektovaný ekonóm a bývalý minister financií Ivan Mikloš má s vládnym balíkom na pomoc ekonomike zásadný problém. „Nikdy som nebol prívržencom zhadzovania peňazí z helikoptéry a vždy som bol zásadne proti morálnemu hazardu, ale obávam sa, že v súčasnej situácii je dočasná neadresná pomoc jediným účinným riešením a skutočným morálnym hazardom je pomoc, ktorá nebude dostatočne rýchla, masívna a efektívna,“ napísal na Facebooku k ohláseným prvým ekonomickým opatreniam vlády Igora Matoviča pre zamestnancov, firmy a živnostníkov.
Balíček uvítal, ale…
Mikloš balíček protikrízových opatrení víta, ale vidí v ňom jeden zásadný problém.
„Premiér, vicepremiér aj minister financií viackrát zdôraznili, aké dôležité je, že vládou navrhované opatrenia budú adresné a cielené. Obávam sa, že v tom prípade nebudú môcť byť dostatočne rýchle a efektívne,“ kritizuje s tým, že adresné a cielené opatrenia vyžadujú individuálne posudzovanie a vláda oznámila, že žiadosti očakáva od pondelka 30. marca a vyplácať prvé platby začne od 15. apríla.
Viac o téme: Koronavírus
„Minister Krajniak odhadol počet podpôr na 800-tisíc u zamestnancov a 200-tisíc u SZČO. Pôjde o nepredstaviteľný nárast objemu žiadostí, a teda sa dá predpokladať, že prvé peniaze sa k mnohým dostanú až koncom apríla, resp. v priebehu mája, možno aj neskôr,“ píše ďalej Mikloš.
Pomoc môže prísť neskoro
Ako vysvetlil Mikloš pri tomto postupe môže prísť pre mnohých živnostníkov a malých podnikateľov, ktorí nemajú vytvorené rezervy, ako aj pre ľudí, ktorí žijú z ruky do úst, pomoc neskoro.
Matovič predstavil sedem opatrení, nazvali ich „Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO“
„Naviac sa pri takomto náraste žiadostí nedá ani teoreticky očakávať ich dôsledná kontrola a eliminovanie neoprávnených žiadostí, respektíve objektívne posúdenie miery poklesu tržieb u SZČO,“ vysvetľuje Mikloš.
V Česku na pol roka pozastavia splátky hypoték a úverov, podobné opatrenie vraj chystá aj Matovičova vláda
Výsledkom podľa neho nebude vyššia objektívnosť a adresnosť, ale len dlhé prieťahy. „Teda nič neušetríme, alebo ak, tak veľmi málo, ale výsledkom budú dlhé prieťahy, a teda spôsobíme, že pomoc nebude dostatočne rýchla,“ doplnil Mikloš.
Ponúkol aj svoj riešenie
Exminister financií je rád, že súčasný šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík s ním súhlasí, že „pomoc musí byť rýchla, pretože inak bude zbytočná“, ale obáva sa, že táto dostatočne rýchla nebude. „Príprava naozaj adresných, cielených a administratívne zvládnuteľných opatrení vyžaduje omnoho dlhší čas, ktorý dnes nemáme,“ upozorňuje Mikloš.
Ponúkol aj podľa neho omnoho lepšie riešenie, zaviesť na približne dva až tri mesiace minimálny garantovaný príjem vo výške okolo 500 eur na mesiac pre všetkých krízou postihnutých a počas tohto obdobia pripraviť naozaj adresný a spravodlivý systém podpory a pomoci.
Mikloš upozornil aj na to, že naša ekonomika nevydrží byť „vypnutá“ dlhšie ako dva – tri mesiace. „Takže ak sa vírus nepodarí za ten čas dostať pod kontrolu, tak či tak sa budú musieť spustiť prevádzky,“ uviedol. Uvedené dva, nanajvýš tri mesiace bude podľa neho potrebné využiť na zvládnutie náporu infikovaných po nevyhnutnom zrušení reštriktívnych opatrení proti šíreniu choroby.
Mikloš patril k architektom hospodárskych reforiem za Dzurindovej éry. Vďaka daňovej reforme či reforme sociálnych dávok sa zvýšil prílev priamych zahraničných investícii, klesla nezamestnanosť a Slovensko sa zaradilo medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce ekonomiky v Európskej únii.