BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič zatiaľ nepožiadal Národnú radu SR o vystúpenie pred poslancami.
„Prezident SR má podľa rokovacieho poriadku právo byť prítomný na schôdzach Národnej rady SR. Prezident môže podľa ústavy podať Národnej rade SR správu o stave republiky a o závažných politických otázkach. Ako sa vyjadril prezident SR, chcel by vystúpiť na jednej z riadnych schôdzí NR SR. O tom, kedy to bude, to záleží na jeho rozhodnutí,“ uviedol dnes pre agentúru SITA hovorca predsedu parlamentu Pavel Chovanec.
K vystúpeniu hlavy štátu v parlamente podľa rokovacieho poriadku nie je rozprava, a teda sa na neho nedá reagovať. Chovanec nekonkretizoval, či predseda národnej rady Pavol Paška navrhne umožniť rozpravu po Gašparovičovom vystúpení.
Rozprava k prezidentovi sa od vzniku SR nekonala
„Spôsob prerokúvania bodu môže navrhnúť procedurálnym návrhom ktorýkoľvek poslanec. V doterajšej novodobej histórii Slovenskej republiky od roku 1993 sa rozprava k vystúpeniu prezidenta SR nekonala,“ konštatoval hovorca šéfa NR SR.
Na otázku, kedy bude môcť opozícia v parlamente diskutovať o nevymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, keďže Smer-SD chce mimoriadnu schôdzu k tejto téme zablokovať, sa Chovanec vyjadril, že pri schvaľovaní programu schôdze môže ktorýkoľvek poslanec navrhnúť zaradiť do programu akýkoľvek bod.
Opozícia verí, že schôdza bude
„Prezidentovo rozhodnutie prísť do parlamentu je správne. Ale diskusia je to, čo by bolo chlapsky spravodlivé a úplne normálne. Práve preto, že rozhodnutie prezidenta spochybňujú ústavní právnici a aj z radov potenciálnych kandidátov na generálneho prokurátora nezaznieva obhajoba tohto rozhodnutia. Naopak, v kuloároch počujeme, že ten alebo tá do volieb za týchto okolností nechcú ísť,“ konštatoval predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Chcel by veriť, že tieto dôvody si uvedomí aj predseda Smeru-SD Robert Fico a inštruuje svojich poslancov, „že dobre, vieme obhájiť rozhodnutie prezidenta, lebo mu veríme a tá debata do siedmich dní v parlamente bude“.
„To, kde inde by sa mohlo diskutovať, je vecou, ktorú budeme zvažovať potom, pohybujeme sa v ústavne najčistejšom rámci v záujme toho, aby slovenská štátnosť a demokracia boli ochránené,“ uzavrel Frešo.
Aj predseda KDH Pavol Hrušovský verí, že mimoriadna schôdza k nevymenovaniu Čentéša, o ktorej zvolanie požiadali opozičné strany, sa napriek vyhláseniam premiéra uskutoční.
„V systéme zastupiteľskej demokracie sa neupierajú možnosti o zvolanie mimoriadnej schôdze,“ poznamenal Hrušovský.