REYKJAVIK 10. apríla (WEBNOVINY, Reuters) – Islanďania už po druhýkrát odmietli v referende plán na splatenie dlhov skrachovanej islandskej banky voči Británii a Holandsku. Briti a Holanďania si v banke, ktorá lákala výhodnými podmienkami, uložili spolu takmer štyri miliardy eur. Po tom, čo Icesave v dôsledku ekonomickej krízy v roku 2008 zbankrotovala, Británia a Holandsko svojich občanov odškodnili a teraz žiadajú peniaze od Islandu späť.
Islandská štátna televízia uviedla, že podľa predbežných údajov takmer 60 % voličov sa vyslovilo proti splateniu dlhu. Započítaných bolo zatiaľ 169 tisíc hlasov z celkového počtu 239 tis. oprávnených voličov. Mnohí voliči sú proti tomu, aby islandskí daňoví poplatníci doplácali na nezodpovedné konanie bankárov. „Bola vybraná najhoršia možnosť. Hlasovanie rozdelilo krajinu na dve časti,“ povedala premiérka Johanna Sigurdardóttir. „Musíme urobiť všetko preto, aby sme zabránili politickému a ekonomickému chaosu plynúcemu z tohto výsledku,“ povedala.
Vrátenie peňazí schválil v januári islandský parlament, prezident Ólafur Grímsson však zákon pod tlakom verejnosti vetoval. Islandská vláda sa teraz obáva, že nesplnenie britsko-holandských požiadaviek by mohlo mať negatívny dopad na ambície ostrova vstúpiť do Európskej únie a eurozóny. Ekonómovia tvrdia, že neistota, ktorá sprevádza krajinu, negatívne vplýva na snahy Islandu dostať sa z recesie a naštartovať investície. Podľa vládnych predstaviteľov a ekonómov by vyriešenie sporu s Britániou a Holandskom pomohlo krajine dostať sa na medzinárodné finančné trhy.