LONDÝN 20. mája (WEBNOVINY) – Militantná extrémistická skupina Islamský štát (IŠ) je v súčasnosti okrem Sýrie a Iraku aktívna v ďalších piatich krajinách Blízkeho východu, Ázie a severnej Afriky, pre tamojšie obyvateľstvo sú však väčším ohrozením vládne sily.
Islamistov nemožno podceňovať
Organizácia pre menšinové práva Minority Rights Group International (MRG) to vyhlásila v súvislosti so zverejnením správy pod názvom Národy v ohrození 2015, ktorá porovnáva závažnosť „hrozby masového zabíjania“ v jednotlivých krajinách sveta. V celosvetovom rebríčku sa tento rok umiestnili v popredí práve krajiny, odkiaľ hlásili útoky pripisované IŠ, a to Sýria, Irak, Libanon, Jemen, Egypt, Líbya a Afganistan.
„Ohrozenie Blízkeho východu zo strany ISIS by sme nemali podceňovať, väčšina ľudí sa však musí viac báť vlastných vlád,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ MRG Mark Lattimer, pričom použil dnes už neaktuálnu anglickú skratku pre Islamský štát. Ako jedných z „najväčších skokanov“ vo svojom tohtoročnom hodnotení MRG uvádza Sýriu, Irak, Stredoafrickú republiku, Egypt a Ukrajinu. Zatiaľ čo „prevahe blízkovýchodných a afrických štátov sa zrejme nedalo vyhnúť“, podľa Lattimera je „rovnako znepokojujúci aj vzostup rizika v dvoch svetových veľmociach: Rusku a Číne“.
Kritike sa nevyhli ani Rusko a Čína
„Návrat autokratickejšieho štýlu vládnutia v Ruskej federácii, ktorá sa nachádza na 16. mieste v tabuľke, sa deje súčasne so stúpajúcou xenofóbiou v ruskej spoločnosti voči migrantom pochádzajúcim zo zahraničia alebo z Kaukazu. Najväčšia hrozba je však v samotnom Severnom Kaukazsku, kde naďalej pokračujú pravidelné konflikty medzi ruskými silami a islamskými separatistami v Čečensku, Ingušsku, Kabardsko-Balkarsku a najmä v Dagestane,“ uvádza MRG.
Irak utrpel strategickú ranu, islamisti ovládli mesto Ramádí
Islamisti napadli ďalšie mesto, iracká armáda ich odrazila
Obama nariadil útok, USA zabili jedného zo šéfov islamistov
Rusku tiež vyčíta „zástupnú vojnu“ s Ukrajinou, pre ktorú „sa celé komunity na Ukrajine skrývajú v suterénoch svojich domov alebo boli zo svojich domovov vytlačené“, či potláčanie „hlasov ľudskoprávnych aktivistov na anektovanom Kryme“. V Donbase a na Kryme sa práva ľudu stali objektom politickej manipulácie, dodáva MRG.
V prípade Číny organizácia konštatuje „vážne vyhrotenie správania ujgurských militantov“ bojujúcich o nezávislosť autonómnej oblasti Sin-ťiang. „Počas teroristických útokov tu bolo zabitých viac ako 200 ľudí, stovky boli zadržané pri masovom zatýkaní a bolo vynesených množstvo rozsudkov smrti.“
Cieľom MRG je identifikovať národy alebo skupiny, ktoré majú potenciál byť najviac ohrozované genocídou, masovým vyvražďovaním alebo systematickými násilnými represiami. Správa Národy v ohrození 2015 bude zverejnená na stránke http://www.peoplesunderthreat.org/