- aktualizované 20. júla, 14:20
Zadržanie britského ropného tankeru, ku ktorému došlo v piatok večer v Hormuzskom prielive, bolo zo strany Iránu odvetným opatrením za ekonomické sankcie zo strany Západu a za to, že Veľká Británia sa podieľala na zadržaní iránskej lode.
V sobotu to vyhlásil hovorca iránskych Revolučných gárd Abbás Alí Kadchodájí.
„Pravidlo recipročnej akcie je v medzinárodnom práve veľmi dobre známe,“ vyhlásil hovorca a dodal, že iránske kroky, ktoré „sú namierené proti nelegitímnej obchodnej vojne a zadržaniu iránskych tankerov, sú príkladom (recipročnej akcie – pozn. SITA) a majú oporu v medzinárodnom práve“.
Zadržanie tankeru Grace
Británia sa skutočne podieľala na zadržaní iránskeho ropného tankeru Grace plaviaceho sa pod panamskou vlajkou, ktoré zastavila pred dvoma týždňami pri Gibraltáre. Dôvodom bolo porušovanie európskych sankcií na dovoz ropy do Sýrie. Londýn následne odkázal Iránu, že plavidlo prepustí hneď po tom, ako Teherán dokáže, že sankcie neboli porušené.
Zo strany iránskych Revolučných gárd ide však už o tretie rôzne vysvetlenie piatkového zadržania britskej lode. Bezprostredne po ňom Revolučné gardy vyhlásili, že britská loď údajne „nedodržiavala medzinárodné námorné právo a regulácie“. Dopravná firma Stena Bulk, ktorej zadržaný ropný tanker Stena Impero patrí, však trvá na tom, že loď sa plavila v medzinárodných vodách a Irán ju zadržal neoprávnene.
Američania zneškodnili iránsky dron, Trump následne obvinil Teherán z provokatívnej akcie
Irán následne v sobotu ponúkol ďalšie vysvetlenie – ako v sobotu napísala iránska tlačová agentúra IRNA, dôvodom zadržania tankera bolo to, že britské plavidlo narazilo do menšej iránskej rybárskej lode, a potom ignorovalo jej núdzový signál. Posádka tejto lode potom údajne kontaktovala pobrežnú stráž a tá privolala plavidlo Revolučných gárd, ktoré britské plavidlo zadržali.
Najnovšie vysvetlenie zo strany hovorcu Revolučných gárd je teda už treťou verziou udalostí.
S posádkou nemajú kontakt
Spoločnosť Stena Bulk uvádza, že sa jej naďalej nedarí s posádkou lode nadviazať spojenie a jediné, čo môže zatiaľ potvrdiť, je to, že v sprievode neznámych plavidiel a vrtuľníku zamierila k brehom Iránu. Námorníci na zadržanej lodi pochádzajú z Indie, Ruska, Lotyšska a Filipín.
Veľká Británia Irán v sobotu ráno vyzvala, aby tanker urýchlene prepustil. „Hovoríme veľmi jasne, že ak sa táto situácia rýchlo nevyrieši, bude to mať vážne následky,“ vyhlásil britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt. Vzápätí však dodal, že nehovorí o vojenskom, ale o diplomatickom riešení situácie.
Irán údajne pomohol ropnému tankeru v Hormuzskom prielive. USA sa obávajú, že sa plavidla zmocnil
Irán kritizoval aj predseda opozičných labouristov Jeremy Cornyn. „Zajatie týchto lodí je neakceptovateľné, tanker, ktorý zostáva v rukách Iránu, musia prepustiť,“ povedal.
Irán v piatok zadržal aj druhú britskú loď, plaviacu sa pod libérijskou vlajkou, tú však po krátkom čase prepustil.