Irán stiahne všetky obmedzenia jadrového výskumu a vývoja. Prezident Hasan Rúhání oznámil, že krajina začne od piatku vyvíjať centrifúgy na urýchlenie obohacovania uránu.
Ako sa však v stredu večer vyjadril v štátnej televízii, všetky aktivity budú „mierové“ a pod dohľadom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Prerušil limit na zásoby
Rozhodnutie je ďalším krokom smerom k odstúpeniu od jadrovej dohody Iránu so svetovými mocnosťami z roku 2015. Vlani od dohody odstúpili USA a znova na Teherán uvalili sankcie. Irán reagoval tým, že cez leto upustil od dvoch kľúčových záväzkov vyplývajúcich z dohody.
Ak Európa neponúkne spôsob predaja iránskej ropy, Teherán hrozí ďalším porušovaním jadrovej dohody
Porušil 300-kilogramový limit na zásoby nízko obohateného uránu a začal obohacovať urán nad limit 3,67 percenta, ktorý určuje dohoda.
Silnejšie modely centrifúg
Na základe dohody mohol Irán prevádzkovať 5 060 starších modelov centrifúg IR-1. Po tom, čo by bola dohoda v platnosti osem a pol roka, by mohol začať využívať 30 silnejších modelov IR-6.
Irán obohacuje urán na úroveň 4,5 percenta. Nízko obohatený urán, ktorý má tri až päťpercentnú koncentráciu, sa využíva na výrobu paliva pre jadrové elektrárne. Na výrobu jadrových zbraní je potrebný urán obohatený na 90 percent. Teherán opakovane tvrdí, že jeho jadrový program je výlučne na mierové účely.
Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com