TEHERÁN 19. februára (WEBNOVINY) – Iránsky veľvyslanec pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) Alí Asgar Soltáníja v piatok odmietol ako „nepodložené“ obavy, že islamská republika môže pracovať na vývoji jadrovej hlavice. Podľa tlačovej agentúry Fars takto reagoval na informácie, ktoré vo štvrtok prenikli na verejnosť z internej správy generálneho riaditeľa MAAE Jukiju Amana. Soltáníja tvrdí, že dokumenty, na ktoré sa správa odvoláva, boli sfalšované a nemajú tak „žiadnu platnosť“.
„Taktiež som mnohokrát povedal, že keď nám ukazovali tieto dokumenty, žiadny z nich nemal na sebe pečiatky Dôverné alebo Tajné,“ upozorňuje zástupca Iránu v medzinárodnej agentúre pre jadrový dohľad. „A tým sa potvrdilo, že všetky tieto dokumenty boli sfalšované, sú nepodložené a nemajú tak žiadnu platnosť“. Soltáníja navyše tvrdí, že „otázka strely alebo výbušnín nemá nič spoločné s chartou a úlohou MAAE“. Organizácia so sídlom vo Viedni však už niekoľko rokov preveruje spravodajské informácie, že Iránci robia výskum súvisiaci s vývojom jadrových zbraní. Správa amerických spravodajských služieb z roku 2007 obsahuje záver, že Irán tieto aktivity zastavil už v roku 2003, najnovší dokument MAAE však podporuje tvrdenia niektorých západných predstaviteľov, že zbrojný program v tajnosti pokračuje.
V Amanovej správe sa uvádza, že Irán začal obohacovať urán na vyššiu úroveň a nie je vylúčené, že pracuje na vývoji jadrovej hlavice. Generálny riaditeľ sa v dokumente odvoláva na najnovšie informácie, ktoré agentúre OSN pre jadrový dohľad poskytla islamská republika. „Irán poskytol agentúre výsledky hmotnostnej spekrometrie, ktoré naznačujú, že boli dosiahnuté úrovne obohatenia do 19,8 percenta,“ uvádza Amano vo svojej prvej správe určenej Rade guvernérov MAAE. Urán s týmto podielom štiepneho izotopu podľa nej získali v dňoch 9. až 11. februára v iránskom závode Natanz.
Podľa Amana získané informácie „vyvolávajú obavy z možnej existencie minulých alebo súčasných neznámych aktivít súvisiacich s vývojom jadrovej nálože pre strelu“. Ide pritom o prvý známy prípad, keď svetová agentúra vo svojej správe vyjadrila znepokojenie nielen nad minulými, ale aj nad „súčasnými“ jadrovými aktivitami islamskej republiky. Inšpektori MAAE podľa správy overili, že nechýba žiadna časť deklarovaného materiálu, iránske úrady však „neposkytli potrebnú spoluprácu“ na to, aby bolo možné potvrdiť, že „všetok jadrový materiál v Iráne slúži na mierové aktivity“.
Ako uviedol Soltáníja pre tlačovú agentúru ISNA, Amano „rovnako ako (jeho predchodca) al-Baradií potvrdil, že iránske jadrové aktivity sú mierové a Irán sa neodchýlil od svojej mierovej cesty“. „Islamská republika opakovane vyhlásila, že nikdy nezastaví svoje mierové jadrové aktivity, ani neukončí svoju spoluprácu s agentúrou,“ dodal veľvyslanec. Opakované žiadosti MAAE o dodatočné inšpekcie však podľa neho nie sú prijateľné rovnako ako požiadavky obsiahnuté v rezolúciách OSN, ktoré Teherán považuje za odporujúce medzinárodnému právu.
SITA/AFP