BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Federálny sudca nariadil irackému vojnovému veteránovi Jeffreymu Sarverovi v súvislosti s jeho zamietnutou žalobou na tvorcov snímky Smrť čaká všade (2008) zaplatiť náklady filmárov na obhajobu 187-tisíc amerických dolárov (v prepočte zhruba 139 500 eur).
Sarver podal žalobu na tvorcov, produkčnú spoločnosť Voltage, distribútora filmu Summit Entertainment a časopis Playboy v marci 2010, len niekoľko dní predtým, ako snímka získala šesť Oscarov, vrátane sošky pre najlepším film.
Ceny americkej Akadémie filmových umení a vied za prácu na snímke o tíme amerických pyrotechnikov pôsobiacich v Iraku získali aj režisérka Kathryn Bigelow a scenárista Mark Boal. Sarver bol pritom hlavnou postavou Boalovho článku The Man in the Bomb Suit, ktorý vyšiel v roku 2005 v magazíne Playboy.
Scenár mu spôsobil ujmu
Novinár a scenárista ho napísal na základe svojich skúseností reportéra pri Sarverovej pyrotechnickej jednotke v Iraku v roku 2004. Sarver tvrdil, že tvorca neskôr svoje zážitky spracoval do podoby filmového scenára a hlavnú postavu Williama Jamesa, ktorého stvárnil Jeremy Renner, napísal podľa neho. Tvrdil pritom, že ho zobrazil v negatívnom svetle a spôsobil mu tým ujmu.
Boal napísal v prísažnom vyhlásení, že sa zhováral s viac ako 50 ľuďmi, ktorí pracovali v pyrotechnických jednotkách, a William James je kombináciou mnohých z nich. „William James je vymyslená postava, ktorá je produktom mojej predstavivosti,“ napísal Boal vo vyhlásení, v ktorom vymenoval aj 29 scén z filmu, ktoré Sarver neprežil.
Odmietol taktiež Sarverovo tvrdenie, že od neho majú i slovné spojenie „the hurt locker“, ako film nazvali. Podľa Boala sa totiž tento termín používa už od Vietnamskej vojny. Prípad neskôr presunuli z New Jersey do Kalifornie a Sarverovi právnici stiahli obvinenia proti Playboyu a Summitu.
Filmári následne použili takzvaný anti-SLAPP a požiadali súd o zamietnutie žaloby, pretože sa snaží obmedziť slobodu slova. Trinásteho októbra tohto roka potom losangeleská okresná sudkyňa Jacqueline Nguyen žalobu zamietla. Anti-SLAPP navyše podľa zákonov štátu Kalifornia umožňuje obžalovaným žiadať, aby žalobca zaplatil ich výdavky na právnikov. Filmári teda o svojich nákladoch informovali súd a ten schválil sumu, ktorú musí Sarver zaplatiť.
Sumy nákladov
Podľa súdnych dokumentov, ktoré získal magazín The Hollywood Reporter, je to 38-tisíc dolárov za Boala a Bigelow, 90-tisíc za produkčný tím snímky a 59-tisíc za Summit, teda 187-tisíc dolárov. Sarverov právny zástupca Todd Weglarz zatiaľ rozhodnutie nekomentoval. Už po zamietnutí žaloby sa však vyjadril, že sa chystajú odvolať.
Ako ďalej uvádza THR, niektorí zo žalovaných filmárov boli vraj ochotní upustiť od žiadosti o zaplatenie právnikov, ak by veterán prípad už nechal tak. On sa však rozhodol vo svojom boji pokračovať.
Informácie pochádzajú z webovej stránky www.hollywoodreporter.com a archívu agentúry SITA.