Inštitút spolupracujúceho obvineného existuje v trestnom poriadku na Slovensku od decembra 2003.
Na dnešnom brífingu to v súvislosti s medializovanými kauzami, v ktorých sa viacerí obvinení rozhodli spolupracovať, zdôraznil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel. Dodal, že výpovede takýchto osôb sa vždy dôsledne preverujú a zadovažujú sa aj iné dôkazy.
Inštitút využívali v mnohých kauzách
„Tento inštitút sme používali od roku 2003 v mnohých kauzách, ktoré rezonovali spoločnosťou. Či sa jednalo o kyselinárov, okoličányovcov, adamčovcov, skupinu Miroslava Štvrteckého, sýkorovcov, piťovcov, sátorovcov, v súčasnosti takáčovcov,” povedal Kyslel.
Úrad špeciálnej prokuratúry vylučuje politický motív trestných stíhaní, viaceré kauzy vyplynuli z vyšetrovania takáčovcov
Spolupracujúce osoby boli podľa neho využité aj pri vyšetrovaní vrážd Jozefa Kaciana, Jozefa Mišenku alebo Petra Čongrádyho a tiež pri korupčných skutkoch verejných činiteľov. Kysel dodal, že očakávanie zníženia trestu za ponúknutú spoluprácu je u týchto osôb legitímne.
Výpovede osôb sú podporené dôkazmi
Podľa prezentovaných informácií sa pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní rozhodlo šesť z ôsmich obvinených v kauze Božie mlyny a desať z 18 obvinených v kauze Očistec.
Úrad špeciálnej prokuratúry zablokoval majetky Bödörovi, Kováčikovi aj Gašparovi
Podľa prokurátorov ÚŠP sú však výpovede takýchto osôb podporené inými dôkazmi, napríklad výpoveďami iných svedkov či listinami. Advokáti ostatných obvinených pritom takzvaných kajúcnikov často v médiách spochybňujú s tým, že si výmenou za beztrestnosť vymýšľajú výpovede ich klientov.