Úrad špeciálnej prokuratúry vylučuje politický motív trestných stíhaní, viaceré kauzy vyplynuli z vyšetrovania takáčovcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NAKA, akcia Tunel
Foto: ilustračné, SITA/Polícia SR.
  • aktualizované 29. januára 15:32

Viaceré medializované trestné kauzy vyplynuli z vyšetrovania zločineckej skupiny takáčovcov. Na piatkovom brífingu o tom informovali dozoroví prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

„Božie mlyny“

Prvá z káuz, ktorá z vyšetrovania zločineckej skupiny vyplynula, je známa ako Božie mlyny. V rámci tejto akcie obvinili aj bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Podľa dozorového prokurátora Michala Šúreka sa niektorí členovia takáčovcov rozhodli spolupracovať, na základe čoho obvinili osem osôb zo skutkov založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupcie alebo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

„Spomedzi ôsmich obvinených sa šesť osôb úplne priznalo ku skutkom,“ povedal Šúrek s tým, že dôkazná situácia bola napríklad podporená listinnými dôkazmi. V kauze Božie mlyny sú dve osoby momentálne stíhané väzobne a pri troch bolo rozhodnuté o zaistení majetku.

„Očistec“

Po kauze Božie mlyny nasledovala akcia Očistec, pri ktorej bol zadržaný napríklad bývalý šéf polície Tibor Gašpar. Podľa dozorového prokurátora Ondreja Repu v rámci tejto akcie obvinili 18 osôb, neskôr tri vylúčili na samostatné konanie.

Vinu podľa Repu priznalo spolu desať obvinených . „Vo veci sa stále intenzívne koná,“ povedal Repa s tým,že pri ôsmich osobách bolo rozhodnuté o zaistení majetku. Doplnil, že sedem osôb je v rámci akcie Očistec stíhaných väzobne.

„Babylon“

V rámci akcie Babylon, pri ktorej zadržali napríklad bývalého predstaviteľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra Arpáša, sú podľa Repu momentálne stíhané štyri osoby, konkrétne pre trestné činy vydierania a legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

Pokiaľ ide o akciu Judáš, pri ktorej bol zadržaný aj, dnes už zosnulý, bývalý policajný prezident Milan Lučanský, podľa prokurátora Petra Kysela je v rámci akcie momentálne stíhaných šesť osob pre korupciu, vydieranie alebo vyzradenie utajenej skutočnosti.

Pri dvoch osobách bolo rozhodnuté o zaistení majetku. „Môžem úplne vylúčiť politický motív trestných stíhaní,“ dodal Kysel s tým, že osoby, ktoré sa vyjadrujú v podobnom duchu, tak robia bez znalosti dôkaznej situácie.

Plnú podporu prokurátorom, ktorí dozorujú mediálne sledované kauzy Božie mlyny, Očistec, Judáš alebo Babylon vyslovil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Uviedol to v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít MakóMichal ŠúrekOndrej Repa