Majetkové pomery rodín sudcov by nemali byť preverované plošne, ale iba v prípade, že existuje podozrenie z nelegálne nadobudnutého majetku. Uviedla to iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) v reakcii na programové vyhlásenie vlády, ktorú agentúre SITA zaslali hovorcovia ZOJ Katarína Javorčíková a Dušan Čimo.
Vláda chce zaviesť plošné preverovanie sudcov
Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala zaviesť previerky majetkov sudcov, vykonávaním ktorých bude poverená Súdna rada SR.
Podľa ZOJ medializované prípady z minulosti ukazujú potrebu preverenia majetkov rodinných príslušníkov sudcov.
Prípadné preverovanie ich majetku by však nemalo byť v rozpore s ústavou garantovaným právom na súkromie.
Iniciatíva vysvetľuje, že efektívne preverovanie majetkových priznaní sudcov so skutočnou výpovednou hodnotou je náročný proces, ktorý si vyžaduje dôveryhodné a dostatočné podklady z dôveryhodných zdrojov.
Väzobné stíhanie sudcov
ZOJ zároveň považuje zámer vlády zrušiť súhlas ústavného súdu na väzobné trestné stíhanie sudcov za vhodný námet na diskusiu.
„Ak by mal ostať zachovaný, určite je nutné stransparentnenie rozhodovacieho procesu najmä inštitútom verejného hlasovania sudcov Ústavného súdu SR o tejto otázke a súvisiacou možnosťou jednotlivých sudcov pripojiť k rozhodnutiam neprijatým jednomyseľne odlišné stanoviská,“ vysvetlila ZOJ.
Plán zrušiť rozhodovaciu imunitu sudcov bol podľa ZOJ už fakticky vykonaný zavedením disciplinárneho previnenia sudcu za zrejme svojvoľné rozhodnutie v rozpore s právom.
Toto disciplinárne previnenie má byť teraz doplnené trestným činom takzvaného ohýbania práva.
Ohrozená nezávislosť súdnej moci
Iniciatíva upozorňuje, že v oboch prípadoch nesmie byť sudca stíhaný za právny názor, ak je riadne odôvodniteľný zákonným výkladom platného práva a judikatúry.
Pri existencii takýchto nástrojov by podľa ZOJ bolo vypustenie rozhodovacej imunity sudcov z ústavy zásahom do nezávislosti súdnej moci a umožňovalo by kriminalizovanie sudcov aj za ich rozhodovaciu činnosť neprekračujúcu rámec zákona..