- aktualizované 15. júna, 18:18
Nový slovenský prezident Peter Pellegrini zložil prezidentský sľub. Zložil ho do rúk predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana v priestoroch bratislavskej Reduty.
„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony. Sľubujem,ô zložil nový prezident Ústavou SR daný sľub počas slávnostnej schôdze Národnej rady SR.
Peter Pellegrini sa stal šiestou hlavou štátu v histórii moderného samostatného Slovenska. Vo funkcii nahradí Zuzanu Čaputovú. V druhom kole prezidentských volieb zvíťazil začiatkom apríla nad občianskym kandidátom Ivanom Korčokom. Nový prezident získal 53,12 percenta voličských hlasov, kým jeho súper oslovil 46,87 percenta voličov, a to pri voličskej účasti 61,14 percenta.
Nový prezident je vďačný za silný mandát, ktorý dostal v prezidentských voľbách. Verí, že dôveru občanov nesklame, zdôraznil, že si ju hlboko váži. „Dnes ma čaká najdôležitejšia chvíľa môjho doterajšieho života. Víri vo mne obrovské množstvo pocitov – hrdosť, radosť, ale aj obrovská zodpovednosť a rešpekt,“ uviedol na sociálnej sieti.
Program novej hlavy štátu sa začal krátko predpoludním, a to slávnostnou schôdzou Národnej rady SR. Tá sa bude konala v bratislavskej Redute a povedie ju zastupujúci predseda parlamentu Peter Žiga. Pellegrini zložil už spomínaný prezidentský sľub napoludnie.
Prítomných malo byť zhruba 450 hostí, medzi nimi členovia vlády i zákonodarného zboru, taktiež členovia diplomatického zboru. Prijatie pozvania potvrdil i neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok, ktorý sa s Pellegrinim stretol v druhom kole prezidentských volieb.
Po schôdzi čakala novú hlavu štátu krátka prehliadka jednotiek Ozbrojených síl SR, po ktorej sa odobral do Katedrály sv. Martina. Tam sa po pol druhej popoludní začala slávnostná bohoslužba Te deum, celebroval ju arcibiskup Stanislav Zvolenský, no prítomní boli i zástupcovia ďalších registrovaných cirkví.
Po skončení bohoslužby ďalšie Pellegriniho kroky smerovali do Prezidentského paláca, aby si ho prevzal od končiacej prezidentky Zuzany Čaputovej, s ktorou sa tiež rozlúčil. Na nádvorí paláca absolvoval aj prehliadku Čestnej stráže prezidenta SR, po ktorej nasledoval slávnostný obed na pozvanie prezidenta. Na ten boli pozvané dohromady tri desiatky študentov a seniorov.
V neskorých popoludňajších hodinách ešte nový prezident v Ivanke pri Dunaji položil veniec k Pamätníku generála M. R. Štefánika , ktorý je pamätným miestom, kde tragicky zahynul spoluzakladateľ ČSR, významný vedec, generál Milan Rastislav Štefánik.
Vence kládol aj pri Bráne slobody pod hradom Devín, na sútoku riek Moravy a Dunaja, ktorú postavili na pamiatku štyroch stoviek mužov a žien usmrtených na hraniciach ČSSR pri pokuse o útek za „Železnú oponu“ v rokoch 1945 – 1989, ako aj násilne vyhnaných zo svojej vlasti.
Inauguračný deň bude zavŕšený slávnostnou recepciou na Bratislavskom hrade, zúčastniť by sa jej malo zhruba 500 hostí.
Profil Petra Pellegriniho
Peter Pellegrini je v poradí šiesty prezident Slovenskej republiky. Prezidentské voľby vyhral v apríli 2024, v úrade vystrieda Zuzanu Čaputovú. Je prvý politik v histórii Slovenska, ktorému sa podarilo postupne obsadiť všetky tri najvyššie štátne funkcie. Pôsobil ako predseda Národnej rady Slovenskej republiky (2014 – 2016), v rokoch 2018 – 2020 bol predsedom vlády SR.
Peter Pellegrini má 48 rokov, pochádza z Banskej Bystrice, je slobodný a bezdetný. Vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo, investovanie na dvoch vysokých školách – na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Do politiky sa dostal ako asistent poslanca za Smer-SD Ľubomíra Vážneho. Neskôr pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve financií. V roku 2014 sa stal podpredsedom Smeru-SD a zároveň ministrom školstva. Ešte v ten istý rok nahradil odstupujúceho Pavla Pašku vo funkcii predsedu Národnej rady SR.
Po parlamentných voľbách v roku 2016 sa stal podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu. Dňa 15. marca 2018 bol prezidentom Andrejom Kiskom poverený zostavením novej vlády po tom, čo tretia vláda Roberta Fica podala demisiu v dôsledku politickej krízy po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V rokoch 2018 – 2020 bol predsedom vlády SR, od 24. marca 2020 do 16. septembra 2020 zastával funkciu podpredsedu parlamentu. V roku 2020 odišiel zo strany Smer-SD a založil vlastnú stranu Hlas – sociálna demokracia. V predčasných parlamentných voľbách v roku 2023 skončila jeho strana na treťom mieste a vstúpila do vládnej koalície so Smerom-SD a Slovenskou národnou stranou.
Kandidatúru na post prezidenta ohlásil 19. januára 2024. Jeho prezidentská kampaň bola organizáciou Transparency International označená ako najmenej transparentná zo všetkých kandidátov. V prvom kole prezidentských volieb 23. marca 2024 skončil na 2. mieste so ziskom 37,02 percenta hlasov. Celkovo získal podporu 834 718 voličov. Spolu s Ivanom Korčokom, ktorý získal 42,51 percenta hlasov, tak postúpil do druhého kola.
Svoju kampaň po prvom kole volieb zameral na vojnu na Ukrajine a prezentoval sa ako „prezident mieru“, zatiaľ čo Korčoka nazýval „prezidentom vojny“. V druhom kole prezidentských volieb 6. apríla 2024 zvíťazil s podporou 53,12 percenta hlasov voličov, volilo ho 1 409 255 občanov. Jeho súper Ivan Korčok získal 46,87 percenta, čo je 1 243 709 hlasov. Pellegriniho kandidatúru podporila okrem jeho vlastného politického subjektu Hlas-SD aj najsilnejšia koaličná strana Smer-SD. Po zvolení za prezidenta sa Pellegrini 1. júna 2024 vzdal postu predsedu strany Hlas-SD, ktorú založil.
Petra Pellegriniho nebude ako hlavu štátu sprevádzať žiadna prvá dáma ani iná osoba, pretože s nikým nezdieľa spoločnú domácnosť.