BERLÍN 5. septembra (WEBNOVINY) – Technológia trojrozmerného zobrazovania tohtoročnej IFE absolútne dominuje a z veľkých elektronických firiem to je asi najviac cítiť v exozícii Panasonicu. Takmer každá predstavená novinka v nej niesla označenie 3D.
Prvá domáca 3D kamera
Veľké očakávania sú spojené najmä s uvedením prvej 3D kamery na natáčanie domáceho videa. Doteraz boli na trhu len veľmi drahé profesionálne 3D kamery s pomerne komplikovanou obsluhou. Žiadalo by sa napísať, že model HDC-SDT750 bude prvou amatérskou 3D kamerou. Nie je to však úplne pravda. Jednak preto, že ide o prístroj dva v jednom – 3D obraz nakrúcate so špeciálnym objektívom. Keď ho dáte dolu, zostane vám ešte stále kvalitná – temer poloprofesionálna – 2D kamera. Viac sme sa jej venovali už pred časom na tomto mieste, takže teraz sa pozrieme na ďalšie uvádzané 3D novinky.
3D televízory
Pri 3D televízoroch je určite vítanou zmenou rozhodnutie, že okuliare k nim sa budú vyrábať nielen univerzálne, ale aj v troch veľkostiach, najmenšie budú samozrejme určené deťom. Pri samotných prijímačoch budú vrcholom ponuky u Panasonicu – a všetkých ostatných značiek – modely Full HD 3D.
K jednému z najzaujímavejších modelov – Panasonic VieraTX-P50VT20E, (ktorý v rámci plazmových televízorov tento rok ocenila aj EISA), dodávanému s dvomi 3D okuliarmi, pribudnú jeho menší noví kolegovia s uhlopriečkami 46 a 42 palcov, čo sú vôbec najpredávanejšie rozmery HD televízorov. Spoznáte ich podľa označenia, ktoré jen identické, len rôzne čísla po „P“ v ich názve označujú uhlopriečku.
Vrcholom tohto modelového radu je prijímač s uhlopriečkou 65 palcov. Vo všetkých je využitá technológia NeoPDP, ktorá okrem lepšej kvality pri plazmových televízoroch aj výrazne znižuje spotrebu. Dostupnejším modelom – no v plnej full HD 3D kvalite, bude ďalšia novinka – 42-palcový TX-P42GT20E. K nemu si však bude treba dokúpiť okuliare zvlášť.
3D domáce kiná
K 3D televízoru jednoznačne patrí 3D domáce kino, v ktorom nahradzuje DVD prehrávač blu-ray, pretože len na týchto diskoch možno dosiahnuť maximálne autentickú kvalitu obrazu. V tomto smere ponúka Panasonic ako novinky high-endovú zostavu SC-BTT755 a lacnejší, priestorovo menej náročný komplet SC-BTT350. Pri kúpe domáceho kina s blu-ray sa netreba báť, čo s DVD. Blu-ray prehrávače v zostavách v pohode zvládnu okrem blu-ray diskov aj DVD a klasické CD. Do domáceho kina taktiež možno bez problému zapojiť iPod alebo iPhone.
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Foto: Panasonic
Nás najviac zaujal špičkový a priestorovo najmenej náročný syystém SC-BFT800. Ploché predné reproduktory aj s prehrávačom sú integrovaného do jedného kompaktného dielu, ktorý možno pripevniť aj na stenu priamo pod televízor, alebo na špeciálny stojan. Ani k subwooferu netreba ťahať žiadne káble – pripája sa bezdrôtovo.
V expozícii – a nielen Panasonicu – bolo cítiť, že technológia 3D sa stáva čoraz dostupnejšou. Okrem high-endových modelov totiž výrobcovia začali ponúkať čoraz viac lacnejších prístrojov. Tak je to pri Panasonicu nielen u televízorov, ale aj prehrávačov. K špičkovému blu-ray modelu DMP-BDT300 pribudla jednoduchšia verzia s označením 100 na konci.
Martin Kamenický / Webnoviny.sk