BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Únia hydinárov Slovenska vyzýva spotrebiteľov, aby si po 1. januári viac začali všímať krajinu pôvodu vyznačenú priamo na vajciach a rovnako aj názov výrobcu na obale.
Dôvodom je smernica, ktorá vstúpi 1. januára 2012 do platnosti. Tá zakazuje predaj vajec od nosníc z neobohatených klietok v obchodoch. Smernica sa týka chovateľov, ktorí majú viac ako 350 nosníc.
Zákaz platí pre celú Európsku úniu
Ako uviedol v pondelok na tlačovej besede riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár, pri systéme obohatených klietok ide o zvýšenú pohodu sliepok.
„Sliepky majú zabezpečené vhodné podmienky pre život a znášku vajec,“ konštatoval. Zároveň majú dostatočne veľký životný priestor, priestor pre hrabanie, kŕmenie, napájanie a znášanie vajec. Výsledkom sú kvalitnejšie vajcia. Vajcia z neobohatených klietok sa po 1. januári budú môcť používať len na technologické účely a nemali by sa dostať do predajní.
Neprerobené klietky
Napriek dvanásťročnému prechodnému obdobiu mnohé krajiny neprerobili neobohatené klietky na obohatené. EÚ ubezpečovala, že výnimky nepovolí, v súčasnosti to však podľa Molnára už neplatí. „Krajiny ako Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko, Grécko, ale aj Poľsko a Maďarsko majú neprerobené chovy s miliónmi nosníc,“ upozornil Molnár. V Poľsku majú neprerobených klietok viac ako je ich celkový počet na Slovensku. Najhoršie je na tom Grécko, z 5,3 mil. nemajú prerobených 4,8 milióna klietok.
Lacné vajcia z dovozu
Slovenskí hydinári sa obávajú, že existuje veľké riziko, podľa ktorého naše obchody budú zaplavené lacnými vajcami z neobohatených klietok. Zoznam výrobcov v SR, ktorí majú prerobené chovy, zverejnia hydinári na svojej internetovej stránke. Únia hydinárov Slovenska našim zákazníkom odporúča, aby nekupovali vajcia s označením pôvodu v Poľsku, Maďarsku.
Na Slovensku budú všetky chovy s neobohatenými klietkami do konca roka prerobené, alebo zrušené. V SR budú takto prerobené ešte štyri chovy a dva budú zrušené.
V Poľsku je podľa slovenských hydinárov stále neprerobených 130 chovov s 4 173 890 nosnicami a s dennou produkciou približne štyri milióny vajec. V Maďarsku je neprerobených 177 chovov s 1 093 578 nosnicami a dennou produkciou približne milión vajec.
Vajcia z klietok sa nebudú dovážať
Vajcia z chovov s neobohatenými klietkami sa na Slovensko po 1. januári nebudú môcť dovážať. Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) preto plánuje zvýšenú kontrolu dovážaných vajec.
Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca kancelárie ústredného riaditeľa ŠVPS Paulína Komarová, veterinári plánujú zvýšené cielené kontroly v obchodných sieťach, ako aj v triediarňach, vrátane ambulantného predaja, ktoré budú zamerané na vajcia dovážané z iných členských štátov EÚ.
Európska komisia totiž požaduje od všetkých členských štátov nahlásiť podniky, ktoré nespĺňajú požiadavky stanovené v novej legislatíve. Tieto štáty musia pripraviť tzv. „akčný plán“ a tam uvedú opatrenia, ktoré zabránia akémukoľvek predaju čerstvých vajec na domácom a zahraničnom trhu. „Tieto vajcia sa môžu spracovať len priemyselne v štáte, kde boli vyprodukované. Výnimku v tomto prípade dostal Cyprus,“ vysvetlila Komarová. Všetky členské štáty únie musia podľa nej navyše zaslať Európskej komisii zoznam podnikov, ktoré spĺňajú aj nespĺňajú nové požiadavky na chov nosníc a ten následne komisia zašle členským krajinám, aby vedeli takéto vajcia odkontrolovať.
Slovenskí veterinári budú taktiež kontrolovať aj podniky na Slovensku. „ŠVPS SR usmernila príslušné Regionálne veterinárne a potravinové správy, v príslušnosti ktorých sa nachádzajú chovy s neobohatenými klietkami, aby vykonali v týchto chovoch kontroly do konca roka,“ informovala Komarová s tým, že v kontrolách bude pokračovať aj v budúcom roku.