Hurbanovo sa v teplotách podobá Taliansku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Leto
Foto: SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Vplyvom klimatických zmien na Slovensku dochádza k posunu klimatických podmienok v južno-severnom smere. Súčasné teplotné podmienky na južnom Slovensku sú také, že napríklad v Hurbanove v niektorých rokoch dosiahla priemerná ročná teplota vzduchu až 12,1 stupňa Celzia.

„Sú to podmienky, ktoré zodpovedajú Pádskej nížine v Taliansku. Ide o posun o dva stupne, pričom, už keď je priemerná ročná teplota o pol stupňa vyššia ako je normál, rok sa považuje za nadnormálne teplý,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavel Faško.

Teplotné podmienky, ktoré boli štandardné na Podunajskej nížine, začnú byť štandardnými napríklad v oblasti stredného Považia. Podľa klimatológa ide o dôkaz, že zmeny sú naozaj výrazné a teplotné pásma sa budú posúvať do severnejších zemepisných šírok a vyšších nadmorských výšok.

Problémy s dažďom

Počasie sa začína správať veľmi nevyvážene a ako keby sa posúvalo v krátkom čase z jednej krajnosti do druhej. Veľmi rýchlo sa menia teplotné podmienky, čo je u nás typické najmä pre zimu. V posledných rokoch sme zaznamenali veľmi výrazné výkyvy v teplote vzduchu. Pre chronicky chorých ľudí až nebezpečné,“ uviedol.

LETO
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Vývoj podľa neho naznačuje, že v lete by sa mal zmeniť režim zrážok.

V klasických klimatických podmienkach platilo, že v lete sa síce vyskytovali búrky, ale zároveň sa vyskytovali aj trvalejšie dažde a príroda nemala problémy s tým, aby bola dostatočne zásobovaná vlahou.

„Vývoj, ktorý sme počas približne posledných dvadsiatich rokov zažili, naznačuje, že v budúcnosti sa zrážky budú koncentrovať skôr do kratších období a malo by ísť skôr o búrky,“ vysvetlil Faško.

Pri zužitkovaní zrážok v budúcnosti nastane problém, pretože zrážky spadnú v krátkom čase. Prebytok v danom okamihu odtečie, možno niekde narobí škody a potom nastane určité obdobie, môže byť aj pomerne dlhé, kedy sa zrážky nebudú vyskytovať, myslí si klimatológ.

Viacdenné obdobia

Následkom týchto zmien môžu byť suché obdobia a zhoršiť sa to môže ešte tým, že budú pravdepodobne pribúdať vlny horúčav. Pôjde o viacdenné obdobia, kedy teplota vzduchu bude dosahovať veľmi vysoké hodnoty. „Už teraz je úplne bežné, že prakticky každé leto v tých najteplejších oblastiach Slovenska teplota vystúpi nad 35 stupňov.

V minulosti to nebývalo, za hranicu sa považovalo 30 stupňov, čo už bol tropický deň. Ukazuje sa, že tá hranica sa trochu posunula a 30 stupňov sa začína objavovať aj na začiatku mája,“ priblížil Faško.
Pavol Faško
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V priebehu leta je to podľa neho úplne bežné a dokonca aj v prvej polovici septembra sa nezriedka objavujú dni, keď teplota dosiahne 30 stupňov Celzia a viac. Rozširuje sa tak obdobie, kedy môže teplota vzduchu u nás dosiahnuť tropické hodnoty.

Počas štandardného leta, by však mali by byť uspokojení aj tí ľudia, ktorí majú radi slnečné počasie, kedy je horúco a dá sa kúpať, ale zároveň by mali byť spokojní aj tí ľudia, ktorým vyhovuje počasie, aké býva v Holandsku, kde v lete fúka vietor, je premenlivá oblačnosť a občasné prehánky.

„Charakter počasia by sa mal v lete striedať. Začína však prevládať skôr počasie so zmenšenou oblačnosťou s horúčavami, čiže počasie, ktoré vyhovuje ľuďom, ktorí majú v lete prázdniny a nemusia chodiť do práce. Pre takéto počasie sa nevytvárajú veľmi dobré predpoklady,“ dodal klimatológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel Faško
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav