BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Vládna koalícia má väčšinu v parlamente, ale má aj problémy, zhodnotil dnes v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy predseda poslaneckého klubu KDH a podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský.
„Máme problémy, treba to otvorene povedať,“ povedal Hrušovský. Podľa neho napriek tomu, že koalícia stratila dvoch poslancov, hovoriť možno zatiaľ len o strate jedného – Igora Matoviča, vylúčeného z klubu SaS.
„Pán poslanec Ďurkovský stratil členstvo v KDH v rámci vnútrostraníckych predpisov, čo znamená aj stratu členstva v poslaneckom klube. Ale pán poslanec Ďurkovský veľmi otvorene a silno vyjadril ochotu podporovať ďalej túto vládnu koalíciu,“ vysvetlil Hrušovský. Stratu Ďurkovského mandátu preto podpredseda KDH považuje za stratu de jure a nie za stratu de facto.
„Ako iný politik“
Hrušovský uviedol, že Matovič sa po parlamentných voľbách vymedzil „ako iný politik, ako politik, ktorý nie je vždy v zhode a kompatibilný s programom strany, za ktorú na kandidátnej listine kandidoval.“ Hrušovský ďalej skonštatoval, že to, že neboli zohľadnené požiadavky ľudí okolo Matoviča pri tvorbe vládneho programu, je zodpovednosť predsedu strany SaS Richarda Sulíka.
„Toto je zlá vláda a my robíme všetko pre to, aby bola čo najrýchlejšie vymenená,“ povedal podpredseda parlamentu a šéf Smeru-SD Robert Fico. Líder parlamentnej opozície zdôraznil, že Smer-SD nebude pomáhať vláde pri rozhodnutiach, kde má iný názor. „Pokiaľ ide o národnoštátne záujmy SR, pokiaľ ide o obrovské projekty ako sú diaľnice, atómové elektrárne, tu sa môže oprieť vládna koalícia určite aj o hlasy strany Smer-SD,“ tvrdil Fico. Podľa neho je súčasná situácia vhodná na to, aby ľudia porovnali jeho predchádzajúcu vládu so súčasnou. Zároveň uviedol, že ľudia sú otravovaní dianím vo vnútri koalície.
Nie privatizácii teplárni
„Čo ľudí do toho, že či oni sa majú radi, alebo nemajú radi, či im to ide, alebo nejde. Ľudia chcú vidieť silného premiéra, funkčnú vládu, že sa budú stavať diaľnice, že sa budú starať vládne orgány o ceny energií, že tu nebude také zdražovanie, aké je,“ zhodnotil. Vnútrokoaličné problémy majú podľa Fica prebiť „masívne zdražovanie, ktoré je výraznou mierou spôsobené zbytočným konsolidačným balíčkom vlády.“Hrušovský odmietol Ficove tvrdenia o súčasnej zlej vláde a pripomenul mu, že zastaveniu nárastu cien, ktorým sa Fico prezentoval, zabránila v roku 2008 len hospodárska kríza.
Fico v relácii avizoval, že pre jeho stranu je dôležité zachovať kontrolu štátu nad slovenskými teplárňami. „Urobíme všetko pre to, aby pravicová vláda nepristúpila k privatizácii (teplární – pozn. SITA),“ povedal.
Dodal, že do parlamentu predloží Smer-SD na mimoriadnu schôdzu parlamentu zákon o dani pre banky, ktorý by znížil DPH. „Rovnako dávame návrh na zastavenie privatizácie strategických podnikov,“ dodal.
Kríza zo zlyhávania dohôd
Podľa Hrušovského možno hovoriť o kríze v parlamentnej koalícii vtedy, ak niektorá zo strán bude chcieť zablokovať parlament a nerokovať. „Vtedy budeme musieť hovoriť o otvorenej kríze v koalícii a budeme ju musieť riešiť možno iným spôsobom ako len zablokovať hlasovanie v parlamente,“ povedal. Hrušovský poukazoval na to, ako sa zachovala koaličná strana Most-Híd pri rokovaní o novele zákona o štátnom občianstve, keď neprešiel návrh, s ktorým Most-Híd súhlasil. „My sa nedáme vydierať. Naozaj my chceme hľadať dobré rozhodnutie, ktoré bude tak vyhovovať občanom iných národností, ako väčšinovým občanom SR,“ tvrdil Hrušovský. Situáciu v koalícii považuje za krízu zo zlyhávania dohôd.
Fico uviedol, že KDH bude mať od Smeru-SD podporu, ak bude držať pozíciu nenechať sa vydierať stranou Most-Híd a jej predsedom Bélom Bugárom či maďarským premiérom Viktorom Orbánom. „Tu ide o Slovensko, tu nejde o Bugára. Čo mňa zaujíma Bugárov problém, jeho vnútorný politický problém, pretože sa bije s SMK. Teraz sa hrajú, kto z nich je väčší Maďar na území SR,“ zhodnotil Fico.
Tajnosti okolo Harabina (?)
Predseda Smeru-SD povedal, že premiérka Iveta Radičová zatajila v decembri 2010 rezolúciu Výboru ministrov spravodlivosti Rady Európy, ktorá uvádza, že vďaka opatreniam, ktoré prijala Ficova vláda a vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin, sa stiahli prieťahy v súdnych konaniach z priemerných 18 na 13 mesiacov. „To sú konkrétne výsledky,“ obhajoval Fico justíciu z čias jeho vlády.
„Harabin bol ministrom mojej vlády. Ja sa nebudem vyjadrovať k expresívnemu spôsobu jeho komunikácie s verejnosťou a s médiami, ale fakt je ten, že sú za ním konkrétne výsledky. Pani Žitňanská nesiaha, pokiaľ ide o výsledky v práci, pánovi Harabinovi ani po päty,“ povedal Fico a avizoval, že na stav vo vedení rezortu spravodlivosti bude jeho strana v krátkej budúcnosti reagovať. „Nič ešte neurobila, len pripravuje politické komisie a čistky. Nič iné neurobila,“ dodal Fico po tom, ako sa ministerky spravodlivosti Lucii Žitňanskej (SDKÚ-DS) zastal Hrušovský.