BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Kus drôtu, plechovka, hlina či koliesko z krému na topánky stačí chudobným deťom v Afrike alebo Afganistane na vyrobenie si hračky.
Občianske združenie Dvojfarebný svet v spolupráci s Platformou mimovládnych rozvojových organizácií a Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu sprístupnili túto výstavu netradičných hračiek detí z rozvojových krajín najskôr v bratislavskej Bibiane, projekt je však putovný.
Výstava S čím sa hrajú spojená s výstavou fotografií z rozvojových krajín SlovakAid – Slovensko pomáha bude od pondelka inštalovaná v priestoroch Europa Shopping Centra v Banskej Bystrici.Autori hračiek sa veľmi tešia, že ich diela sú vystavené na Slovensku, ktoré si predstavujú ako krajinu dobrých a bohatých ľudí. Za svoje hračky dostali slovenské hračky z drevárskej výrobne v Zaľubici. Pre agentúru SITA to uviedla Danica Schuchmannová zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.
Výstava netradičných 34 hračiek a 38 fotografií z Afganistanu, Haiti, Kene, Sudánu, Angoly a Etiópie, Indonézie, Moldavska a Mongolska potrvá do 31. januára. Fotografie predstavujú projekty financované z vládneho programu Slovak Aid, ktoré v rozvojových krajinách robia slovenské mimovládne organizácie. Sú to napríklad stavba domov pre navrátilcov v Afganistane, humanitárna pomoc na Haiti, zdravotná pomoc v Sudáne či vzdelávanie v Keni.
Cieľom výstavy je sprostredkovať ľuďom na Slovensku obraz života ľudí a najmä detí v rozvojových krajinách.
Foto: SITA/Dušan Hein
Foto: SITA/Dušan Hein
Foto: SITA/Dušan Hein
Foto: SITA/Dušan Hein
Radosť napriek chudobe
„Napriek chudobe, nebezpečenstvu a hladu, sa vedia tešiť. Aj tie najchudobnejšie deti si dokážu svoj zdanlivo jednofarebný život skrášliť hračkou. Obchody na ich predaj však neexistujú a tak si ich vyrábajú samy. S jednou hračkou sa hrajú často aj celý život,“ tvrdí autorka výstavy Martina Bencová Utešená zo združenia Dvojfarebný svet. Myšlienka priviesť hračky najchudobnejších na Slovensko a ponúknuť našej verejnosti možnosť „ochutnať“ takéto detstvo jej skrsla pri prechádzke chudobnou vidieckou oblasťou v Lesothe. V spolupráci s Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety, s organizáciami Človek v ohrození a Viac než šperk začala vyhľadávať zaujímavé dielka chudobných detí.
Väčšinu hračiek z Lesotha vyrobili siroty žijúce v Detskom domove svätej Cecílie, ktorý spolu s malou nemocnicou zriadila a financuje Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislave. Predmety z Kene pochádzajú od drobných remeselníkov z oblasti Mtwapa. Hračky z Afganistanu vyrobili deti pochádzajúce z oblastí, ktoré sú pod veľkým vplyvom Talibanu. Ide najmä o chudobné provincie Wardak a Kunduz. Týmto deťom pomáha aj vďaka zdrojom zo Slovenskej rozvojovej pomoci organizácia Človek v ohrození.