MELBOURNE 28. januára (WEBNOVINY) – Slovenský tenis sa zásluhou Filipa Horanského po roku opäť raduje z úspechu v juniorskej štvorhre na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (17. – 30. januára, tvrdý povrch Plexicushion vonku). Piešťanský rodák Horanský a Čech Jiří Veselý nasadení ako druhí zvíťazili v piatkovom finále deblovej súťaže chlapcov nad domácimi trojkami žrebu Benom Waglandom a Andrewom Whittingtonom 6:4, 6:4.
Slovensko-český pár vstúpil do zápasu o trofej výborne – vypracoval si vedenie 2:0. Po chvíli síce Horanský a Veselý (Čech predtým v piatok postúpil do finále dvojhry) prehrávali 2:3, ale v siedmej hre znova prerazili podanie Austrálčanov a tentoraz si náskok brejku už udržali. V druhej časti sa presadili na príjme v treťom geme a neskôr dokonca pridali brejkovú poistku na 4:1. Ukázalo sa, že bola potrebná, pretože následne stratili vlastný servis. Súperi sa ešte dotiahli na 3:4, ale celé manko už nezmazali.
Pre 18-ročného zverenca Miloslava Grolmusa Horanského, 18. v tzv. kombinovanom juniorskom svetovom rebríčku ITF (bol už aj na 15. pozícii), ktorý sa pripravuje v zázemí Národného tenisového centra, bolo už dosiahnutie štvrťfinále novým osobným rekordom vo štvorhre na úrovni „veľkej štvorky“. Bronzový medailista z deblu na olympijských hrách mládeže 2010 v Singapure (vtedy po boku krajana Jozefa Kovalíka) dosiaľ najďalej bol v osemfinále na Roland Garros 2009, vo Wimbledone 2009 a na Australian Open 2010.
Filip Horanský, Jiří Veselý (SR/ČR-2) – Ben Wagland, Andrew Whittington (Aus.-3) 6:4, 6:4
Ohlasy na triumf slovenského tenistu Filipa Horanského vo štvorhre chlapcov na Australian Open po boku Čecha Jiřího Veselého:
Igor Moška (generálny sekretár STZ): „Gratulujem Filipovi k skvelému výsledku! Grandslamový triumf je vždy veľkou udalosťou bez ohľadu na to, či ide o dvojhru alebo štvorhru, respektíve dospelých alebo juniorov. Horanský potvrdil, že patrí medzi veľké talenty. Verím, že na ďalších vrcholných turnajoch v tejto sezóne nadviaže na tento úspech aj v singli chlapcov. Pri tejto príležitosti by som rád vyzdvihol aj vynikajúci melbournský výsledok Karolíny Schmiedlovej, ktorá sa už ako šestnásťročná prebojovala do štvrťfinále dvojhry dievčat. Opäť sa ukázalo, že naša práca s mládežou je dlhodobo na vysokej medzinárodnej úrovni. Dúfam, že sa podobných úspechov už čoskoro dočkáme napríklad aj od Adriana Partla či Lucie Butkovskej, pričom najlepšia slovenská juniorka Jana Čepelová už hráva prevažne medzi ženami.“
Martin Hromec (bývalý Horanského tréner): „Je to, samozrejme, veľmi pekný úspech. Vždy je super, keď sa podarí získať grandslamový titul! Filipovi gratulujem a želám mu, aby to preňho bol stimul, ktorý mu pomôže chytiť sa aj vo dvojhre. Nepochybne je to príjemné povzbudenie, aby ďalej na sebe ´makal´. Tento triumf by mu mal dodať chuť a odzrkadliť sa aj v singlových výsledkoch.“
Vladimír Habas (ústredný tréner STZ): „Veľmi sa z toho Filipovho titulu tešíme. Presadiť sa na grandslamovom turnaji je vždy obrovský úspech. V tomto konkrétnom prípade je dobré aj to, že Filipovi sa po neúspechu v melbournskej dvojhre podarilo vo štvorhre potvrdiť príslušnosť k juniorskej svetovej špičke. S Jirkom si ľudsky výborne rozumejú a teraz je jasné, že aj po športovej stránke vytvorili výborný pár.“
Jana Čepelová (víťazka štvorhry dievčat na Australian Open 2010 so Chantal Škamlovou): „Som veľmi rada, že sa to Filipovi podarilo za nás a pre Slovensko obhájiť, keď sme ja a Chantal tento rok v Austrálii nehrali. Pamätám si, že ani mne sa vlani nevydarila v Melbourne dvojhra a potom prišiel ten úspech vo štvorhre ako určitá náplasť. S Filipom som teraz bola v priebežnom kontakte cez Blackberry a každý deň som mu písala, nech sa držia. Dnes ráno som sa hneď po prebudení pozerala na webe, ako hrajú. Sledovala som ten zápas po očku na scoreborade od začiatku druhého setu. Momentálne som doma v Košiciach, do Bratislavy sa vraciam v nedeľu na fedcupovú prípravu.“
Piaty juniorský titul SR v ére samostatnosti, 10. celkovo
Filip Horanský sa triumfom vo štvorhre chlapcov po boku českého tenistu Jiřího Veselého na melbournských Australian Open 2011 postaral o 5. mládežnícky grandslamový titul pre Slovensko v ére samostatnosti, desiaty celkovo. Práve na južnej pologuli sa vlani v debli junioriek presadili Jana Čepelová so Chantal Škamlovou. Nadviazali tým na úspechy Henriety Nagyovej vo štvorhre v roku 1994 so Švajčiarkou pochádzajúcou z Košíc Martinou Hingisovou a Martina Kližana vo dvojhre v sezóne 2006 z parížskeho Roland Garros a Kristíny Kučovej v singli junioriek na newyorských US Open 2007. Počas existencie Česko-Slovenska sa trikrát – z toho raz vo dvojhre – radovala Karina Cíleková-Habšudová a dva razy v debli Radka Zrubáková.
Horanský s najcennejším úspechom, má motiváciu navyše
„Je to grandslamové podujatie, jeden zo štyroch najvýznamnejších turnajov, takže tento triumf určite zaraďujem najvyššie v mojej kariére. Možno práve o tento úspech viac ma však mrzí nezdar vo dvojhre. Fyzicky i technicky som na to mal, ale spätne sme trénerom prišli na zopár nedostatkov. Myslím si, že tá prehra mi dala najviac zo všetkých doterajších, odniesol som si z nej veľa poznatkov. Na ďalších grandslamových turnajoch by som to mal zvládať už iba lepšie. Mám motiváciu navyše,“ povedal Horanský.
„Bolo to finále a zodpovedala tomu určitá počiatočná nervozita všetkých štyroch na dvorci. Trošku tam chýbala kvalita na oboch stranách, ale my sme sa tej nervozity zbavili brejkom hneď na 1:0. Oni síce potom dosiahli rebrejk na 2:2, keď nás rušila kombinácia slnka a tieňa na kurte, čo je vždy veľmi nepríjemné na viditeľnosť, ale neskôr sme znova prerazili podanie súperov na 4:3. Dostali sme sa tým do pohody a odservovali sme to na 6:4. Po prvom sete už sme vedeli, že vyhráme. Austrálčania totiž stále boli veľmi nervózni, často kazili aj ´nahrávky´. Za stavu 4:1 sme ešte stratili podanie, keď som ja pri zhode a systéme ´no ad´, teda okamžite rozhodujúcej loptičke, pokazil taký ľahší volej, ale na vlastný servis v ôsmom geme som si dosť veril. Dopoludnia som a podaní pracoval s trénerom. Aj som zvýšil na 5:3 a už sme tušili, že pri skóre 5:4 by to malo byť dobré. Jirko je totiž ľavák, ťažko sa proti nemu returnuje. Napokon sme to naozaj aj dotiahli do víťazného konca,“ uviedol piešťanský rodák Filip Horanský.
Osemnásťročný zverenec Miloslav Grolmusa a Čech Veselý sa mali s párom Wagland – Whittington stretnúť už na prípravnom turnaji ITF v Traralgone, ale nenastúpili. „Jirka vtedy seklo v krížoch a nechceli sme riskovať nejaké vážnejšie zranenie pred Australian Open. Povedali sme si, že grandslamové vystúpenie bude dôležitejšie,“ vysvetlil Horanský a priblížil aj rozostavenie na kurte: „Obaja to máme na forhend, pretože Jirko je ľavák. Ja som teda vpravo, on na bekhendovej strane dvorca.“
Bronzový medailista z deblu na olympijských hrách mládeže 2010 v Singapure, vtedy po boku krajana Jozefa Kovalíka, mal vo februári štartovať na juniorských podujatiach v Tunisku, ktoré však zrušili pre nepokoje v spomenutej krajine. „Po návrate domov si doprajem trochu voľna, potom začnem trénovať a posúdime náhradné možnosti, niečo sa tam črtá v Litve. Na mužské turnaje ITF Futures sa v zime bez bodov ešte nedostanem, vrhnem sa na to v lete, keď bude viac podujatí a väčšia šanca. Z juniorských turnajov mám dlhodobo v pláne Trofeo Bonfiglio v Miláne, čo je jedno z najdôležitejších podujatí po grandslamových, a potom Roland Garros,“ vysvetlil Filip Horanský, ktorý pri príprave využíva zázemie Národného tenisového centra.
Horanský si v marci v Zürichu zahrá po boku Gorana Ivaniševiča
Horanskému sa zohratosť s ľavákmi zíde 8. – 12. marca, keď sa predstaví po boku chorvátskeho veterána Gorana Ivaniševiča na atraktívnom turnaji BNP Paribas Zürich Open. Podujatie v Saalsporthalle vo švajčiarskom Zürichu má motto „Kde sa šampióni stretávajú s talentmi“. „Priradili nás k jednotlivým hráčom bez pýtania, takže som si nemohol vyberať medzi nejakými mojimi obľúbencami, ale ja som – pochopiteľne – vďačný už za tú možnosť. Je pre mňa veľkou poctou, že si zahrám s takým významným tenistom,“ podotkol Filip Horanský. Tridsaťdeväťročný Ivaniševič je wimbledonským šampiónom zo sezóny 2001 a bývalým druhým mužom svetového rebríčka ATP. Držiteľ 22 singlových titulov si predvlani zahral na bratislavskej exhibícii Tennis Classic. Okrem Ivaniševiča v Zürichu z veteránov nastúpia aj Američania John McEnroe a Pete Sampras, Švéd Stefan Edberg, Rakúšan Thomas Muster, Nemec Michael Stich, Francúz Henri Leconte a Brit Tim Henman.
Prehľad triumfov slovenských juniorov na grandslamových tenisových turnajoch:
V ére samostatnosti SR:
Australian Open (Melbourne):
2010 – štvorhra dievčat: Jana Čepelová, Chantal Škamlová
2011 – štvorhra chlapcov: Filip Horanský (s Čechom Jiřím Veselým)
Roland Garros (Paríž):
1994 – štvorhra dievčat: Henrieta Nagyová (so Švajčiarkou Martinou Hingisovou)
2006 – dvojhra chlapcov: Martin Kližan
US Open (New York):
2007 – dvojhra dievčat: Kristína Kučová
Pred érou samostatnosti SR:
Australian Open (Melbourne):
1991 – štvorhra dievčat: Karina Cíleková-Habšudová (s Nemkou Barbarou Rittnerovou)
Wimbledon (Londýn):
1990 – štvorhra dievčat: Karina Cíleková-Habšudová (s Češkou Andreou Strnadovou)
US Open (New York):
1985 – štvorhra dievčat: Radka Zrubáková (s Češkou Andreou Holíkovou)
1986 – štvorhra dievčat: Radka Zrubáková (s Češkou Janou Novotnou)
1991 – dvojhra dievčat: Karina Cíleková-Habšudová