Proti návrhom nových zákonov Štefana Holého (nom. Sme rodina), ktoré majú nahradiť takmer polstoročný stavebný zákon, sa zdvihla silná verejná kritika. Až takú výraznú pravdepodobne nečakal ani sám podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie.
K dlhému zástupu nespokojných na čele so zástupcami miestnych samospráv sa pripojili viaceré mimovládne organizácie, predstavitelia odbornej verejnosti, ale aj zamestnávatelia či analytici.
Vicepremiér Holý po medzirezortnom pripomienkovom konaní k návrhom zákonov o územnom plánovaní a výstavbe čelí aj výhradám ministerstiev a zdá sa, že úplnú podporu nemá istú ani v rámci vládnej koalície.
Tisícky pripomienok
Z takmer 4 700 vznesených pripomienok, z nich skoro 2 800 zásadných, je isto mnoho rovnakých, či podobných, no taký vysoký počet aj tak signalizuje veľa nedostatkov v pripravených dokumentoch.
Neprekvapujú preto výzvy kritikov vicepremiérovi a vláde na stiahnutie oboch návrhov a ich prepracovanie, prípadne prípravu rýchlej novely stavebného zákona.
Podobné sa udialo pri novele zákona o verejnom obstarávaní. Pre stovky zásadných pripomienok ju Holý stiahol a predložil nový, kompromisný návrh spolu s Úradom pre verejné obstarávanie.
Pripomienky liberálov
Najväčšie výhrady k návrhom zákonov o územnom plánovaní a výstavbe v rámci vládnej koalície má zrejme Sloboda a Solidarita (SaS). Spolu s ministerstvom hospodárstva, ktoré vedie predseda liberálov Richard Sulík, strana zriadila na ich posúdenie odborný tím, ktorý prispel približne dvesto pripomienkami.
Hovorca SaS Ondrej Šprlák informoval portál Webnoviny.sk, že medzi pripomienkami je aj niekoľko zásadných, a preto už iniciovali rokovanie s vicepremiérom Holým.
Projektanti majú niesť väčšiu zodpovednosť za stavby. Chceme navrhovať projekty a nie riešiť spory susedov, reagujú
Strana SaS podľa jej tímlídra pre stavebníctvo a dopravu Ladislava Matejku presadzuje zrýchlenie a zjednodušenie stavebných procesov a je pripravená participovať na tvorbe novej nevyhnutnej legislatívy.
„O novom návrhu však chceme diskutovať v mnohých aspektoch. Najväčším problémom je pre nás vytvorenie prakticky celého nového úradu aj s tzv. urbionom, čo je v rozpore s programovým vyhlásením vlády,“ povedal Webnovinám Matejka.
Stavebné úrady späť pod štát
Plánovaný nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR s pracoviskami v regiónoch by mal nahradiť stavebné úrady v mestách a obciach. Z ministerstva dopravy a výstavby by mal prevziať pôsobnosť v uvedenej oblasti.
Podľa riaditeľa kancelárie podpredsedu vlády Petra Hajnalu tak dôjde k posilneniu a zlepšeniu verejnej správy v oboch oblastiach, ktorá je v súčasnosti neprehľadná, nefunkčná a komplikovaná.
Počet rizikových stavieb na Slovensku sa zvyšuje. Člen komory stavebných inžinierov prezrádza dôvody
„Dnešné ministerstvo dopravy de facto nedokáže riadiť stavebné úrady v žiadnom stupni. Celá oblasť v územnom plánovaní zas bola zdecimovaná natoľko, že dokonca chýba celá jedna generácia územných plánovačov,“ upozorňuje Hajnala.
Zmeny majú výrazne posilniť celú oblasť územného plánovania, metodiky, zásad aj štandardov. Podľa predpokladov okrem presunu ľudí zo štátnej správy budú nových získavať cez výberové konania, pričom záujem o tieto miesta by mohli mať ľudia zo stavebných úradov v mestách a obciach.
Zásadné výhrady ZMOS
S návratom stavebných úradov späť do kompetencie štátu najviac nesúhlasia práve miestne samosprávy. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) podalo k návrhom zákonov viac než sto zásadných pripomienok.
ZMOS tvrdí, že návrhy neprípustne zasahujú okliešťujú kompetencie samospráva rozhodovať o vlastnom územnom rozvoji. Zároveň aj do práv občanov a firiem, pričom sa vytvára nadradenosť vlastníckych práv stavebníkov nad práva ostatných vlastníkov.
Holý dúfa v návrat samospráv k rokovaciemu stolu. Pre nový stavebný zákon sa boja o svoju mocenskú pozíciu
Primátori a starostovia síce súhlasia s potrebou zmeniť stavebnú legislatívu, no žiadajú stiahnutie návrhov vicepremiéra z legislatívneho konania. ZMOS navrhuje pripraviť rýchlu novelu stavebného zákona na odstránenie najväčších problémov, ktoré sú dôvodom aj prieťahov v konaniach.
O prepracovaný nového stavebného zákona hovorí, podobne ako SaS, aj poslanec Národnej rady SR za stranu Za ľudí Vladimír Ledecký.
„Vzhľadom k odporu a kritike zo strany odbornej verejnosti a kľúčových partnerov, akým sú samosprávy a ďalší, je pochopiteľné, aby bol navrhovaný zákon zásadne prerobený,“ povedal pre Webnoviny.sk.
Čo na to kancelária Holého?
Podľa kancelárie Holého je logické, ak taká výrazná zmena naráža na odpor subjektov, ktoré „majú záujem betónovať súčasný stav či udržať si moc“ a množstvo pripomienok nie je možné brať ako objektívne hodnotenie kvality návrhu.
Skôr vraj reflektujú aj skutočnosť, že stavebný zákon je komplikovaný a preto sa oň zaujíma mnoho subjektov, ktoré majú protichodné záujmy a tieto si bránia alebo sa ich domáhajú aj cez pripomienky.
Únia miest Slovenska odmieta obvinenia Holého, za prieťahy v stavebných konaniach môže vláda
„Napriek situácii a snahe ZMOS betónovať dnešný stav nie je množstvo pripomienok vyššie než to, čo sa v minulosti objavilo ku predchádzajúcim návrhom stavebného zákona,“ podotkol Hajnala.
Pripomienky sa okrem vzniku nového úradu týkajú tiež toho, že ešte neprebehla reforma verejnej správy, nie je kodifikované správne právo ani dokončená reforma súdnictva.
Podľa Hajnalu sa budú všetkými zaoberať a budú hľadať najvhodnejšie kompromisné riešenia. Dodal, že úplne nový stavebný zákon bude moderný a bude reflektovať potreby bežných ľudí.