BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Slovenský hokej mal zastúpenie v záverečných zápasoch o medaily na v nedeľu skončených majstrovstvách sveta v hokeji v Nemecku aspoň vďaka mužom v pruhovaných dresoch – Vladimírovi Baluškovi a Miroslavovi Valachovi. Pod drobnohľadom bol najmä hlavný rozhodca Vladimír Baluška, ktorý rozhodoval semifinálový zápas medzi Ruskom a Nemeckom a následne aj veľké finále medzi Ruskom a Českom. Stal sa tak po Antonovi Dankovi a Petrovi Országovi len tretím slovenským arbitrom, ktorý viedol finálový duel majstrovstiev sveta.
„Bol to fantastický zážitok a milé prekvapenie,“ komentoval svoju nomináciu na finále krátko po návrate domov pre agentúru SITA Vladimír Baluška a pokračoval: „Bol som spokojný, že som mohol pískať semifinále a myslel som si, že to je môj vrchol. Veď som bol len druhýkrát na MS. Pred rokom sa do play-off nedostal, no stretnutia v Nemecku mi celkom vyšli. Finále bolo samozrejme náročné, ale nebol som na to sám. Všetci štyria rozhodcovia na ploche sme pôsobili ako jeden tím.“
Finálový zápas priniesol aj kontroverzné momenty. Baluškov kolega Fín Jari Levonen musel dvakrát konzultovať gólové momenty s videorozhodcom. Oba verdikty potešili Čechov. Najprv na konci prvej tretiny rozhodcovia neuznali Daciukov vyrovnávajúci gól na 1:1, ktorý padol po uplynutí času prvej tretiny. Druhýkrát zamieril Levonen do boxu časomeračov v 39. min, keď Rolinek dopravil puk do ruskej bránky nohou a fínsky arbiter okamžite gestom ukázal, že ide telefonovať, tentoraz gól platil. „Priznám sa, že som ešte tieto situácie na videu nevidel. Hneď po zápase sme mali krátky míting z rozhodcovskou komisiou, potom večera, hotel a ráno dlhá cesta domov, takže ešte nebolo kedy,“ priznal sa 35-ročný Bratislavčan. Posledný sporný moment, ktorý vyvolal debaty hokejových fanúšikov bolo prísne vylúčenie Jemelina v 50. min na 5 minút a do konca zápasu za zákrok na Jaromíra Jágra. Zdalo sa, že Jemelin skolil českú hviezdu klasickým bodyčekom. „Pri tejto situácii Levonen, ktorý bol pri tomto súboji najbližšie, okamžite signalizoval vylúčenie. Následne sme sa všetci štyria poradili a prijali sme jeho interpretáciu aj trest, ktorý navrhol,“ popisoval Baluška svoj pohľad na inkriminovaný moment a pokračoval: „Pri takomto priestupku má rozhodca na výber menší dvojminútový, resp. vyšší 5 + DKZ. Vzhľadom na to, že pri zákroku došlo k zraneniu hráča, siahli sme po porade k tvrdšiemu trestu.“
Po stretnutí o zlato dostal Baluška spolu so svojimi kolegami rozhodcami pamätné plakety IIHF, ktoré im pri dekorovaní víťazov odovzdal prezident IIHF Rene Fasel. „Poďakoval nám za naše výkony rovnako ako aj predstavitelia rozhodcovskej komisie na krátkom brífingu po finálovom stretnutí,“ skonštatoval Baluška a dodal: „Na túto úroveň dorastá rozhodca postupne. Dôležité sú pri tom najmä extraligové zápasy doma na Slovensku, pretože arbiter nemá inú šancu ako rásť a zlepšovať sa. Ďalším krokom sú medzinárodné duely a MS sú vrcholom a snom každého arbitra. Tu už sa však hrá iný hokej ako doma. Hrá sa tu rýchlejšie a tvrdšie. A tomu sa musí prispôsobiť aj rozhodca. Teba byť neustále blízko puku a snažiť sa, aby sa zápas odvíjal plynulo. Keďže nie som profesionál a rozhodovanie je len moje hobby, veľmi si vážim, že na svetovom šampionáte mám k dispozícii celý deň na prípravu na stretnutie a že tu mám perfektné podmienky. No arbiter je tu na to, aby rozhodoval a nestaral sa o ostatné,“ dodal riaditeľ ekonomického oddelenia SZĽH a vo voľnom čase hokejový rozhodca Vladimír Baluška.
SITA