Hnutie Slovensko oceňuje, že prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu tzv. kompetenčného zákona. Hnutie prezidentku pred niekoľkými dňami vyzývalo, aby zákon nepodpísala.
Stotožnenie s výhradami strany
Je toho názoru, že Čaputová sa stotožnila s ich výhradami a doplnila ich aj o ďalšie pochybenia zákonodarcu. Na hlavu štátu apelovali, aby zákon vrátila na prerokovanie parlamentu i z dôvodu porušenia pravidiel legislatívneho procesu.
Remišová nazvala Ficovu vládu podvodníkmi a klamármi, Smer úplne otočil predvolebné sľuby s vidinou osobných biznisov
„Vítam najmä to, že sa prezidentka stotožnila s našou výhradou, že spôsob, akým chce vládna koalícia zlikvidovať pre ňu a jej oligarchov nepohodlných predsedov viacerých štátnych úradov, je hrubým zásahom do ich nezávislosti a je nielen protizákonný, ale v dôsledku retroaktivity, podľa všetkého aj protiústavný. „Malá domov“ finančnej skupine Penta sa zatiaľ nekoná,“ vyjadril sa poslanec Marek Krajčí. Hnutie tiež poukázalo, že Čaputová namieta i spôsob, akým bola novela zákona prerokúvaná, a to vrátane nočných rokovaní.
„Vetovanie zákona kvôli porušeniu pravidiel skráteného legislatívneho konania je logický krok, veď v minulom volebnom období prezidentka vetovala novelu zákona o komisárovi pre deti z dielne Sme rodina a SaS, ktorá tiež obsahovala zástupný a nie skutočný dôvod pre skrátené legislatívne konanie. Mrzí ma však, že prezidentka ide zatiaľ len na „desatinu plynu“,“ komentoval garant hnutia Slovensko pre spravodlivosť a právny štát a člen predsedníctva hnutia Milan Vetrák.
Skrátené legislatívne konanie
Poukázal pritom na to, že z pätnástich zákonov, ktoré vládna koalícia v decembri predložila NR SR, bolo viac ako desať zaradených do skráteného legislatívneho konania. Podľa neho ide o hrubé porušenie zákonných pravidiel pre daný typ konania.
Vetovanie kompetenčného zákona prezidentkou je dobrou správou pre Slovensko, tvrdí KDH
Vetrák je tiež toho názoru, že ak by prezidentka na súčasnú vládnu koalíciu uplatňovala rovnaký meter ako na vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera „museli by sme si kvôli porušeniu pravidiel legislatívneho procesu doslova zopakovať decembrovú schôdzu parlamentu“.