Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina koná v boji o kresťanského voliča a pri rokovaniach o predvolebnej spolupráci s koalíciou PS/Spolu pragmaticky.
Kresťanský volič má na výber
Myslí si to politológ z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Ján Ruman v reakcii na nedávny spor, do ktorého sa dostali KDH a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v súvislosti s problematikou registrovaných partnerstiev.
KDH tu je a bolo a bude, povedal Hlina a vylúčil povolebnú spoluprácu so Smerom, Kotlebom a SNS
„Reakcia Igora Matoviča je pochopiteľná. Všetko závisí od toho, ako sa finálne k problematike registrovaných partnerstiev postaví samotné KDH,“ konštatuje politológ. Zároveň zdôrazňuje, že podpora návrhu zákona o registrovaných partnerstvách alebo jej prísľub by znamenal určitý odliv voličov KDH, keďže títo voliči majú alternatívne na výber medzi inými kresťanskými stranami.
„Momentálne si nemyslím, že by mal nastať zásadný úbytok podpory KDH. Navyše, kresťanský volič pôjde voliť, pretože patrí medzi disciplinovaných voličov a má na výber,“ približuje Ruman.
Stabilné a čitateľné kresťanské strany
Politológ sa nazdáva, že medzi staršími, stabilnými konzervatívnymi voličmi KDH sa tvoria minimálne tri línie. „Jednu líniu reprezentujú voliči, ktorí rozumejú súčasnej politickej situácii a potrebe politického konsenzu strany KDH s inými opozičnými stranami, napríklad silnou koalíciou PS/Spolu. Druhú líniu tvoria tí, ktorí majú striktne vyhranené kresťanské hodnoty, ktoré neopustia a radšej pôjdu voliť inú stranu. Potom sú medzi podporovateľmi KDH i takí, ktorí stranu budú voliť dovtedy, pokiaľ bude existovať, bez ohľadu na stranícky pragmatizmus a racionálne dohody s inými opozičnými subjektmi,“ zdôvodňuje politológ.
Danko vykročil logickým smerom, bude spolupracovať s kuffovcami
Hoci v súčasnosti zaznamenáva podľa Rumana stranícko-politická scéna na Slovensku intenzívnejší trend apelovať na kresťanské hodnoty, relevantných politických subjektov, ktoré vyznávajú nefalšované kresťanské hodnoty, nie je podľa neho veľa. Za skutočne ´kresťanskú stranu´, ktorá vo svojom programe ponúka hodnoty očakávané kresťanským voličom, považuje už spomínané KDH.
„Táto strana je navyše stabilná a čitateľná. Okrem nej možno ešte hovoriť o Kresťanskej únii a radikálnejšej Kresťanskej demokracii – Život a prosperita. Ostatné politické strany, ktoré sa sčasti hlásia ku kresťanskému odkazu, možno označiť len za konzervatívne profilované strany bez adjektíva kresťanské,“ dodáva Ruman.